לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
יוסי י.

שינוי שנת לידה. הגשת ערעור משפטי

שלום רב. ברצוני לשנות שנת לידה לפי מה שמופיע בתעודת זהות איראנית שלי בתרגום לעברית של נוטריון דובר פרסית + שתי חותמות אפוסטיל מהארץ המאשרות זאת (משרד החוץ ובית המשפט המחוזי). אציין ששיניתי לאחותי ז"ל שנת לידה לפי מה שנכתב לה בתעודת לידה עם תרגום נוטריוני לפני 25 שנה (כשהייתה בחיים) והדבר נעשה בלי שום בעיה במשרד הפנים באזור מגוריה. בנוגע אליי, פניתי לפני כשנה לרשות האוכלוסין וההגירה לשינוי שנת לידה אך נעניתי בשלילה בתואנה שעליי להביא אפוסטיל איראני דרך מדינה שלישית. יצרתי קשר עם שגרירות איראן בגרמניה (דרך קרוב משפחה תושב גרמניה) שם נמסר לי שאיראן מסרבת להעניק חותמת אפוסטיל לתושב ישראל בכל מקום בעולם. בדקתי גם דרך שגרירות תורכיה בישראל וקיבלתי את אותה התשובה. שלחתי לפיכך בקשות טיפול לשר הפנים ולמבקר המדינה, אך שר הפנים מתעלם ממכתביי ומבקר המדינה טוען שאין בסמכותו לטפל. פניתי לשי"ל והם אמרו לי שאינם יכולים לסייע ואינם יודעים כיצד. פניתי לאגודה לזכויות האזרח וגם שם נאמר לי שאין אפשרות לסייע לי. פתחתי תיק בתשלום בבית המשפט לענייני משפחה ולאחר חודשי המתנה קיבלתי היום תשובה שלילית מהשופט והנחייה לסגירת התיק מאחר שלא הבאתי הוכחה פוזיטיבית ונגטיבית לשינוי שנת לידה (נוסף על תרגום נוטריוני של עו"ד ונוטריון דובר שפת המקור + חותמות אפוסטיל ישראליות מבית המשפט וממשרד החוץ) ואני מואשם בכך שחיכיתי הרבה שנים ולא שיניתי שנת לידה עשרות שנים אחורה (עליתי ארצה ב1951 והפקידות בשערי הכניסה ארצה כתבו לי ולאחותי, שנות לידה שגויות). אני אדם מבוגר ואינני מבין מדוע כל הקשיים הללו. אילו עוד הוכחות אפשר לתת לשנת הלידה שלי? ובמה אני אשם שרק כעת התפניתי לשינוי שנת לידה? אפשר לראות שבסופו של דבר לא תצא לי משינוי השנה שום הטבה (מדובר ב3 שנים הפרש סך הכל בין הכתוב בתעודת הלידה האיראנית לבין תעודת הזהות הישראלית). אבל אני רוצה להיות עם שנת הלידה האמיתית שלי לעת זקנה. שאלתי היא למי ניתן לפנות עכשיו לערעור ואיך עושים זאת? מה הגוף שאפשר להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לענייני משפחה ובאיזה שלב אפשר לפנות לבג"ץ? ומה העלות של פתיחת תיק בבית המשפט המחוזי, העליון ובג"ץ? פניתי היום בשאלה זו למזכירות בית המשפט לענייני משפחה ונעניתי שהם לא יודעים מה לעשות בשלב זה. אם בית המשפט לא יודע האם ניתן להגיש ערעור משפטי אז מי כן יודע? האם יש גוף משפטי שאפשר לפנות אליו לבקשת עזרה ללא תשלום? בשי"ל כאמור נמסר לי שהמקרה מורכב מדיי ושהם לא יודעים מה לעשות.

item.Author מנהל הפורום רונן אבניאל - משרד עורכי דין

לבית המשפט לענייני משפחה הסמכות לדון בבקשה.

יוסי י

סליחה אבל האם קראת את מה שכתבתי? כבר פניתי לבית המשפט

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום ביטוח לאומי