סעיף הגבלה בהסכם זיכיון - פורום זכיינות

שאלה חדשה
 • יוסי

  נשלח ע"ייוסי 13:32, 23 ביולי 2012

  שלום רב, שלום רב, הקמתי עם 3 שותפים חברה כדי להפעיל עסק. כמו כן, התקשרנו עם חברה למתן זיכיון. בהסכם הזיכיון אשר חתמנו ישנו סעיף המגביל אותנו למכור או להעביר את מניותינו בחברה רק באישור בעל הזיכיון בכתב ומראש. בנוסף לכך, בהסכם נכתב כי החברה של מתן הזיכיון לא תידרש לנמק החלטתה. האם הסעיף חוקי? האם ניתן לתקוף אותו. יצוין, כי הדבר גרם לי לנזק שכן היה לי קונה חיצוני שהיה מעוניין לקנות את חלקי. ולאחר סירוב חברת הזיכיון ללא שניתן נימוק או הסבר מכרתי את חלקי בסופו של יום בהפסד. האם ניתן להגיש תובענה נ' בעל הזיכיון?

  השב
 • 16:16, 23 ביולי 2012

  שלום רב

  ראשית הייתי בודק לעומק את הסכם הזיכיון ומנסה לאתר דרכי היציאה.
  אם אין דרכי יציאה, יש למצוא פתרון אחר. פתרון כזה יכול לבוא תוך דיאלוג חכם עם המזכה. דיאלוג כזה צריך להתחיל מהבנת המניעים שעומדים מאחורי התנהלותו, ומתן פתרון יצירתי שיניח את דעתו.

  בהצלחה

  תגובה
 • 17:48, 23 ביולי 2012

  הנני מודה לך על התייחסותך.

  יחד עם זאת, האם ניתן לתקוף את הסעיף הנ"ל, והאם מתן סירוב המזכה להעברת המניות ללא נימוק. בכלל חוקי מבחינת דיני החוזים ו/או הגבלים עסקיים ו/או דיני החברות ו/או עוולות מסחריות.

  והשאלה החשובה, האם להערכתך ניתן לתבוע את המזכה בגין נזק שארע לי בגין הסירוב שניתן ללא הסכמה. (כפי שציינתי לעיל בסוף מכרתי את חלקי בהפסד).

  תגובה
 • 17:57, 23 ביולי 2012

  שלום רב

  המגבלה על המחאת זכויות הזכיין נועדה להגן על הרשת, ולכן היא כשלעצמה מקובלת ולגיטימית.
  במידה ומזכה פועל בחוסר תום לב ובאופן שרירותי אשר גרם לזכיין נזקים, ניתן במקרים מסויימים לתבוע.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גיל ורגון

מנהל הפורום: עו"ד גיל ורגון

מייסד משרד עורכי הדין ורגון דנון ושות'. בעל 20 שנות ותק וניסיון, נוטריון ומגשר מוסמך. עו"ד ורגון מל
למידע נוסף

053-9374439 חיוג
הודעה

שוקלים להצטרף לרשת קיימת כזכיין? חושבים שהעסק בשל להפיכתו לזכיינות? ישנן נקודות רבות לחשיבה ותכנון מוקדם על-מנת שהזיכיון יצליח ולאורך זמן.