התיעצות לגבי מי אשם - פורום תעבורה

שאלה חדשה
  • היללי

נשלח ע"יהיללי 00:07, 24 במאי 2012

נכנסתי ברכב טויוטה קורולה 2001 בדלת ימין אחורית. הדלת הייתה פתוחה לצד הכביש בטוענה שנהג הרכב רצה שיהיה לבתו אויר כשהוא מכניס את העגלה לבגאז'. לרכבי לא קרה כלום למעט 2 שריטות קלות במראה חיצונית שמאלית ולרכב הנפגע התעקם קצה הדלת לבחוץ ועוד שריטה בדלת. הוא הפעיל את הביטוח שלו ואני לא. כמובן שיש לי חלק באשמה שפגעתי ברכבו כביכול, אך גם לו יש אשמה שהוא פתח את הדלת לצד הכביש. האם נכון הדבר?

השב
  • 12:54, 24 במאי 2012

דודי היי
    דיברתי איתך בבוקר.
    בסוף התברר שAIG חידשו לנו את הפוליסה ומבדיקה איתם האשמה היא לא שלי. בכל מקרה העברתי להם את הפרטים והטיפול בידיהם.
    תודה על השיחה ויום טוב בלי תאונות

תגובה
  • מנהל הפורום:דודי דויטש, משרד עורכי דין

עו"ד תעבורה דודי דויטש,מנהל הפורום

18:07, 24 במאי 2012

היללי שלום,
    סע' 80 לתקנות התעבורה אוסר פתיחת דלת של רכב, אלא לאחר נקיטת כל אמצעי הזהירות הנדרשים להבטחת שלומם של עוברי הדרך.
    מנגד, הרי שגם על הנוהג בדרך חלה חובת זהירות, ועליו לצפות פתיחת דלת של רכב חונה, לדוגמא-לשם יציאת נהג או נוסע מהרכב.
    השאלה היכן היה הרכב שלך ביחס לרכב השני בעת פתיחת הדלת.
    ככל שאת היית יותר רחוקה מהרכב החונה בעת פתיחת הדלת, כך תגדל אחריותך שלך, שכן הוא פתח את הדלת רק לאחר שוידא שהכביש פנוי, ועלייך היה לראות את הדלת הנפתחת ולהזהר.
    אם הדלת נפתחה בפתאומיות בעת שהרכב שלך כבר צמוד לרכב החונה, הרי שמדובר באחריות של פותח הדלת, שכן לא נקט את הזהירות הנדרשת כאמור.
    מדובר יותר בדיני נזיקין מאשר בדיני תעבורה.
    אם הנושא יגיע למשפט, סביר שהאחריות תוטל על שני הצדדים לפי יחס כלשהו שיקבע בית המשפט.
    יתכן ועל פותח הדלת תוטל אחריות גדולה יותר, היות והוא זה ששינה את מצב הדברים בכביש, ולכן חלה עליו חובת זהירות מוגברת.
    כך או כך, אם את לא מבוטחת, או שאת מעדיפה להמנע מהפעלת הביטוח, נראה שיטב עם שניכם להגיע לפשרה ולהתחלק הגובה הנזק, מאשר להגיע לבית המשפט.
    חג שמח.

תגובה
מנהל הפורום:שי גלעד - משרד עו"ד

מנהל הפורום: שי גלעד - משרד עו"ד

בוגר תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב ומחזיק ברישיון עריכת דין למעלה מ-25 שנה. עיקר עיסוקו בת
למידע נוסף

053-9374959 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בגולשים-נהגים אשר להם שאלות מעולם עבירות התנועה, החל מקנסות תעבורה, שלילת רשיון, פסילה מנהלית, תיקי נהיגה בשכרות ומהירות מופרזת ומעורבות בתאונות דרכים.