חוקיות גביית חניה לפי תמרור 817 - אבני שפה צבועות כחול-לבן לסרוגין - פורום תעבורה

שאלה חדשה
 • אריאל דור

  נשלח ע"יאריאל דור 10:23, 27 באוקטובר 2012

  שלום רב. כבר הרבה זמן שאני בודק את העניין שבכותרת ועדיין לא קיבלתי תשובה חד-משמעית מהרשויות השונות שאיתן בדקתי. הקדמה: תמרור 817 - אבני שפה צבועות לסירוגין בצבע כחול: החנייה מותרת על הכביש שליד אבני השפה או על המדרכה על פי הוראות תמרור 439 או 626 . או 627 משמעות תמרור 817 (ע"פ תקנות הצבת תמרורים 2010 של משרד התחבורה: מקומות חניה מוסדרים. החניה בפועל תהיה ע"פ שנקבע בתמרור 439 או ע"פ צורת הסימון - במקביל, בזוית או בניצב. כמו כן יתכנו מגבלות של סוגי רכב, משך חניה, וסדרי תשלום המתבססים על חוק העזר העירוני "להעמדת רכב וחנייתו" כמפורט , בתמרורי 626 627 ו 439- , ככל שהוצבו. אם אין פירוט כזה בתמרור 439 , החניה חפשית ע"פ צורת הסימון. עוד בהמשך לאותן תקנות ישנם הצדקים לסימון: א. במקומות שבהם הונהגה "חניה מוסדרת" באמצעות חוק העזר העירוני הנ"ל, ע"פ התנאים המפורטים . בתמרור 439 ב. במקומות אחרים אין צורך בסימון זה וניתן להסתפק , בסימון 819 ע"פ הכלל שהחניה מותרת במקומות שלא נאסרה ע"פ תקנה או תמרור. תמרור 439 - תמרור להוריה, איסור או הגבלה בצורה מילולית, משום שהמסר הנדרש אינו ניתן לביטוי באמצעות תמרור בלבד. מתאים למקרים שבהם המסר הוא בעל משמעות מחייבת, לאיסור או להיתר, וכתוצאה מכך נוצרת האפשרות של העמדה לדין של מי שפועל בניגוד לו, על התוצאות העלולות לנבוע מכך. למשל: הרחבה או צמצום של היתרי כניסה או היתרי חניה. בהמשך לתמרור, תקנות להצבה: א. ניתן להצבה בנפרד או בצמוד לתמרור אחר. ב. יש לנסח את המסר בקיצור ובתמצית – בשלש שפות. בדרך עירונית, ראה לענין זה חוו"ד משפטית במ.מ. 19 ועכשיו הגענו לשאלה: האם סעיף קטן ב' בהנחיות להצבת תמרור 439 (ניסוח בשלש שפות) מחייב, ואם כן - האם ללא ניסוח בשלוש שפות התמרור מבוטל כאילו לא היה קים? ומכך - האם חניה בשטח המסומן לפי תמרור 817 ללא אותו תמרור 439 בשלש שפות המגדיר את שעות החניה בתשלום, האם חניה כזו היא חופשית וללא תשלום מבחינה משפטית. תודה.

  השב
 • מנהל הפורום:דודי דויטש, משרד עורכי דין

  עורך דין תעבורה דודי דויטש ,מנהל הפורום

  15:21, 27 באוקטובר 2012

  אריאל שלום,
  שאלתך ארוכה ומורכבת, אנסה לענות בתמצית.
  תקנה 22(א) מחייבת לקיים הוראות הניתנות בתמרור, אולם אותה תקנה ממש מעניקה הגנה לנהג, מקום בו יוכיח שהתמרור הוצב, סומן או נקבע שלא כדין.
  אכן, תקנות והנחיות משרד התחבורה להצבת תמרורים קובעות כי על המסר להיות בשלוש שפות, וכן נקבע באותן תקנות, כי בהעדר מגבלות בתמרור 439, הרי שהחניה חופשית.
  יש לבדוק את התייחסות חוק העזר העירוני לנושא, שכן תקנה 18, ובמיוחד סעיף קטן ג' בו, מעניקים לרשות התמרור המקומית סמכויות שונות לעניין קביעת תמרורים בשטח הרשות המקומית.
  גם אם נאמר שתמרור 817 חסר תוקף ללא תוספת של תמרור 439 המנוסח בשלוש שפות, הרי שזו פרשנות שלנו. יש ובית המשפט יסכים עימה, יש וידחה אותה, ויש ויקבע כי היות והנך מבין את הניסוח הקיים, בהיותו בעברית, הרי שטענה ההגנה אינה עומדת לגביך. הכל פתוח.
  התקדימים רבים, לכאן ולכאן, כולל בערעורים למחוזי, ואין לקבוע מראש מה ילד ההליך בסופו.
  עליך לשקול באופן סובייקטיבי את הכדאיות עבורך לנהל הליך משפטי, על כל המשמעויות הכרוכות בכך, כלכליות והאחרות.
  בהצלחה.
  www.traf.co.il

  תגובה
 • 17:46, 28 באוקטובר 2012

  תודה על תגובתך המפורטת.

  ארחיב ואשאל - האם בטענת ההגנה מן הצדק לא ניתן לומר כי על אף שאני כדובר עברית יכול להבין את הכתוב בו, שהרי אדם שאינו דובר כלל עברית לא יבין כלל את האמור בתמרור 439 שהוגדר ככזה שנותן הסגות לגבי החניה של הסדרי תשלום וכו', אדם שכזה קרוב לוודאי שייבוטל כתב האישום נגדו שכן - אין התמרור עומד בקריטריונים של משרד התחבורה ואין לו דרך להבין את משמעותו. האם אני אינני זכאי לאותו דין כאדם שווה?

  תודה.

  תגובה
מנהל הפורום:שי גלעד - משרד עו"ד

מנהל הפורום: שי גלעד - משרד עו"ד

בוגר תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב ומחזיק ברישיון עריכת דין למעלה מ-25 שנה. עיקר עיסוקו בת
למידע נוסף

053-9374959 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בגולשים-נהגים אשר להם שאלות מעולם עבירות התנועה, החל מקנסות תעבורה, שלילת רשיון, פסילה מנהלית, תיקי נהיגה בשכרות ומהירות מופרזת ומעורבות בתאונות דרכים.