• 9 בפברואר 2013

חוק בנוגע לבדיקת רשיון נהיגה.

שלום רב,
    ברצוני לברר שאלה הבא:במידה שוטר עצר רכב שלי וביקש רשיונות.
    האם על פי החוק שוטר צריך להסביר סיבת עצירה,להגיד שם שלו ולראות תעודת שוטר לפני שאני מעביר לו רשיון בשביל בדיקה מכוון שבמדינות אחרות זאת חובה.במידה ושוטר מסרב לבצע פעולות האלו האם אני חייב לראות רשיונות
    במידה ושוטר בעד העצירה מבקש לצאת מהרכב בשביל מילוי דוח .האם אני חייב לעשות זאת.
    אני חיפשתי באינטרנט בנוגע לשאלות עצירה של שוטר חובות וחוקים .אך לא מצאתי שום אנפורמציה.
    אשמח לתשובתך.
    בברכה. יבגני

9 בפברואר 2013
  • 9 בפברואר 2013

הנחיות לגבי אמצעי זיהוי של שוטר:
    http://www.police.gov.il/Doc/pkodotDoc/sug_2/120201_2.pdf
    הזדהות בפני שוטר - קיימת חובת הזדהות בפני שוטר, אך הוא חייב להסביר את דין העצירה/עיכוב. חוק כבוד האדם וחרותו מקים לאזרח זכות סרוב להזדהות במידה ואין כל בסיס לעצירה/עיכוב(פסיקה שאינה מחייבת אשר ניתנה ע"י כבוד השופטת טל תדמור-זמיר, ביהמ"ש השלום קריות).

9 בפברואר 2013
    • מנהל הפורום עו"ד תעבורה דודי דויטש 10 בפברואר 2013

עמית שלום,
      שוטר העוצר רכב חייב להזדהות בפני הנהג להוכחת היותו שוטר, וכן למסור פרטיו לדרישת הנהג, שכן לאזרח הזכות להשתמש בפרטים אלו גם לשם הגשת תלונה על השוטר, בעת הצורך.
      לאחר ששוטר מזדהה, חזקה כי הוא יקפיד יותר לדבוק בנהלים המחייבים אותו, ומכאן חשיבות נוספת בהזדהותו.
      לשוטר הזכות לדרוש הצגת רשיונות לבדיקה שגרתית, וכן זכותו לדרוש מכל נהג, ללא סיבה מיוחדת, לבצע בדיקה במכשיר הינשוף למדידת רמת האלכוהול בגופו של נהג.
      מעבר להזדהות כאמור, עליו לנמק את המטרת הדרישה.
      שבוע טוב.

10 בפברואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?