• 26 בפברואר 2014

איך אתה מרגיש שאתה נותן עצות לעברייני תנועה?

תנהגו בזהירות

26 בפברואר 2014
  • מנהל הפורום עו"ד תעבורה דודי דויטש 26 בפברואר 2014

איך אתה מרגיש שאתה נותן עצות לעברייני תנועה?

מתמחה יקר,
    צר לי על הנימה המיליטנטית משהו.
    לא כל נהג המבצע עבירה הינו בהכרח עבריין תנועה. אם אתה מעולם לא ביצעת עבירה, תבורך, והלוואי וירבו נהגים כמוך.
    אנו, שאר הנהגים בני התמותה מועדים לטעות, ולו פעם אחת.
    מדי יום מוגשים כתבי אישום נגד נהגים נורמטיבים אשר מעדו, ע"פ רוב לא במתכוון, ובמקרים רבים בפעם הראשונה. קורה לכולם (...חוץ מאשר לך).
    לרשות נהגים אלו מעמיד החוק שלל הגנות, וזכותם ליעוץ משפטי מקצועי ביחס לאותן הגנות מוגנת ע"פ אותו ספר חוקים המבקש לבוא עימם חשבון - מקום בו יורשעו.
    זאת ועוד;
    מרבית השוטרים מבצעים עבודתם נאמנה. העבודה לא קלה, ומטרתה להגן עלינו האזרחים, אולם לעיתים קרובות (קרובות מדי) עולות מחומר החקירה סתירות מהותיות אשר בסופו של יום מלמדות כי השוטר טעה או לא דייק לגבי העובדות המיוחסות לנהג.
    פעמים רבות מוכח מעל דוכן העדים כי העבירה כלל לא בוצעה, ופעמים רבות אחרות מוכח כי גם אם אכן בוצעה עבירה כלשהי, הרי שהיא קלה מכפי שנטען בכתב האישום.
    לעיתים המשטרה חורגת מסמכויותיה המוקנות לה בחוק, משיגה ראיות באופן פסול, וגם במקרים אלו זכות הנאשם להגנה גוברת. כלים אלו מגנים עליך ועלי מפני ניצול כח ושררה, וחובה לשמרם בכל מחיר. בכדי להרשיע יש להוכיח את האשמה מעבר לספק הסביר, וכולנו זכאים עד לגיבוש אותה הוכחה נגדנו.
    מכאן החשיבות הרבה להגן על זכותו של כל נהג נאשם הכופר במיוחס לו לשימוש באותם כלים לשם ניהול הגנתו והוכחת חפותו.
    אל דאגה מר מתמחה. טיעונים בעלמא, מפולפלים ככל שיהיו, אינם מזכים בבית המשפט מקום בו אינם מגובים בראיות בעלות משקל.
    פתחנו בנימה אישית, וכך גם אסיים.
    הבדיחה מספרת שעורכי דין אינם נוקפים אצבע מבלי לחייב בשכר טרחה. אמנם פעילותי בפורום זה ובאחרים מעידה אחרת, אולם לכבודך ידידי, אחרוג ממנהגי באופן מיוחד ואנפק לך עצת חינם החורגת אף מתחום התעבורה: טרם שתיגש לבחינות ההסמכה, עבור שוב על כל החומר הנוגע לזכויות נאשמים. יתכן שאני טועה, אבל יש לי תחושה שאתה מתקשה בהבנת העקרונות הבסיסיים ביותר של המשפט הפלילי.
    שמחתי לענות על שאלתך, ובהצלחה בבחינה.

26 בפברואר 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?