דמי קליטה - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • שלמה

  נשלח ע"ישלמה 08:26, 4 באוקטובר 2012

  שלום בקיבוץ שאליו אנחנו נקלטים גובים דמי קליטה של כ 100 א' ש"ח ועוד כמחצית הסכום קנס של עזיבה בטווח של מספר שנים רב בתקנון הקיבוץ (שהתעדכן בתחילת שנות האלפיים) נכתב שחבר חדש ישלם דמי קליטה בשיעור שישתנה מעת לעת. שאלותיי : מה הדין בעניין והאם זה מתיישב עם הוראות המנהל? מה הדין בעניין הקנס? נראה כי כושר המיקוח למועמד הוא אפסי ומה האמצעים האפקטיבים של המועמד ? תודה מראש

  השב
 • 09:22, 11 באוקטובר 2012

  שלמה שלום,
  תקנון האגודה הוא הסכם בין האגודה לחבריה ומחייב את שני הצדדים. לעיתים קרובות התקנונים כוללים חיובים שונים שהחבר חייב בהם כלפי האגודה לרבות תשלום דמי כניסה. חבר המצטרף לאגודה מקבל על עצמו חיובים אלו. יחד עם זאת, במקרה אחד נקבע בפסיקה כי חיוב חבר בהשתתפות בגרעון האגודה או בהפסדיה כשהדבר לא הותר לאגודה על פי תקנונה בטל ובוטל. ניתן לטעון כי בהתאם לפסיקה זו, כל חיוב אחר שאין לו אחיזה מפורשת בתקנון הינו פסול.
  בברכה,

  איילת רייך, עו"ד

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.