שמירה במושבים - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
  • הילה

    נשלח ע"יהילה 14:19, 26 באפריל 2013

    שלום רב, אני גרה בשכירות במושב בו מתבצעת שמירה ע"י התושבים. במקביל ישנה אגרת שמירה שאנו משלמים למושב. במידה ואדם אינו יכול/רוצה לשמור הוא יכול לשלם למחליף שישמור עבורו סכום מופקע של 200 ש"ח לשמירה. ברצוני לדעת האם ניתן גם לגבות מאיתנו אגרת שמירה וגם לחייב אותנו לשמור? והאם יש משהו נגד הסכום המופקע אותו אנו נדרשים לשלם בתמורה להחלפה? אני רק רוצה להבהיר שיוצא לכל גבר לשמור כל חודש וחצי בערך מה שאומר שכדי שיחליפו אותנו אנו נדרשים לשלם 200 ש"ח כמעט כל חודש. אודה מאוד לתשובתכם.

    השב
  • 11:30, 6 ביוני 2013

    הילה שלום,
    בשנת 2011 תוקנה פקודת העיריות [נוסח חדש] והוסף לה סעיף 249(33) הקובע כי אחת מסמכויות העירייה היא "להסדיר עניינים של שמירה, אבטחה וסדר ציבורי בתחומה, בנושאים, בתנאים ובסייגים שקבעו השר והשר לביטחון הפנים כאחד, בהסכמת שר המשפטים, ואולם בחוק עזר לפי פסקה זו לא יוטלו אגרה או היטל אלא בסכום שאינו עולה על סכום שקבע השר". סעיף 24א לפקודת המועצות המקומיות [נוסח חדש] קובע כי הוראת הסעיף הנ"ל תחול, בשינויים המחויבים, גם על מועצה מקומית. בהתאם לתיקון הנ"ל, המועצה המקומית היא המוסמכת לגבות אגרת שמירה בהתאם לתנאי הסעיף. באם המושב גובה מחבריו מס בגין שמירה יש לבחון האם תקנון האגודה מאפשר לו לעשות כן. לעניין דמי ההחלפה, השומר ומחליפו רשאים להסכים ביניהם על כל סכום.

    בברכה,
    איילת רייך-מיכאלי, עו"ד

    תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.