דמי תיווך - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • מתווך

  נשלח ע"ימתווך 18:07, 14 באוקטובר 2013

  שלום רב אני בעל משרד תיווך אחד הסוכנים סגר עסקה ולא החתים את הקונה . כשפנינו לקונה לתשלום עמלת התיווך הוא התנער מכיוון שלא חתם הוא מוקלט שאנו אלה שתיווכנו את העסקה המוכר חתום על תצהיר שאנו אלה שעשינו את העסקה לדברי עורך הדין שלי אם אין מסמך חתום העניין הוא חד משמעי ובית משפט לא ייחייב אותו לשלם לי נראה כי העניין לא הגיוני ורציתי לשמוע חוות דעת נוספת בעניין תודה

  השב
 • 20:48, 17 באוקטובר 2013

  שלום רב,
  סעיף 9(א) לחוק המתווכים במקרקעין תשנ"ו-1996 קובע מפורשות כי: "מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע השר, באישור ועדת הכלכלה". בפסיקה נקבע כי משבאה לעולם הוראת סעיף 9 לחוק, שוב לא יוכל מתווך לזכות בדמי תיווך מכוחו של הדין הכללי. אם לא נאמר כן, מה הועילו חכמים בתקנתם? כך, נדחתה האפשרות להעניק למתווך תשלום בגין העבודה שביצע מכח דיני עשיית עושר ולא במשפט. לאור מצב משפטי זה מתווך לא יהיה זכאי דמי תיווך בהעדר חתימת הלקוח כנדרש על פי החוק.
  בברכה,
  איילת רייך-מיכאלי, עו"ד

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.