בירור לפני פנייה - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • שלום

  נשלח ע"ישלום 20:31, 8 באפריל 2014

  המושב שלנו נמצא בחוזה דו צדדי בעל הנחלה הלך לעולמו בלי צוואה לפי חומר שקראתי בחוזה דו צדדי במידה ואין צוואה ואין בן ממשיך אך בית משפט מחליט מי מוכן ומסוגל לקיים את המשק האם למי שגר בנחלה יש עדיפות על האחרים האם הוא יכול לטעון שהוא בן ממשיך הוא נמצא בנחלה בהסכמת הוריו(שהיו בחיים) ובנוסף הוא השקיע כסף רב בשיפוץעל הבית וכל התשלומים של החזקת הבית שולמו על ידו כל זה מקנה לו יתרון כלשהוא על האחרים

  השב
 • 12:43, 29 באפריל 2014

  שלום רב, ככלל הנחלה אינה מהווה חלק מהעזבון והוראה מסוג זה אמורה להופיע בחוזה הדו צדדי שהזכרת - בסעיף 19 או 20 על פי רוב. בהיעדר מסמכים מפורשים המצביעים על גמירת דעת של ההורים למנות את הבן כבן ממשיך ( אישור אגודה/ סוכנות) יקשה על הבן לקבל מעמד של בן ממשיך. יחד עם זאת, המגורים בנחלה וההשקעות בה אמורים להקנות לו יתרון בבחירת היורש המסוגל לקיים את המשק. השקעות אילו יש לטעמי לנכות משווי הנחלה, כמו גם תשלומים רעיוניים אחרים שנחסכים בהעברה בין קרובים עקב פטירה כגון דמי הסכמה למינהל. מעבר לכך עלייך לפנות לעו"ד הבקיא בתחום לשם קבלת ייעוץ פרטני המותאם לנסיבות המקרה שאינן בהירות די הצורך משאלתך.

  תגובה
 • מנהל הפורום:עורך דין רגב אלקיים

  עו"ד רגב אלקיים,מנהל הפורום

  16:34, 13 ביולי 2014

  שלום שלום

  זכויות בן ממשיך ניתנות רק למי שהנו בן ממשיך ע"פ דין, היינו, הוא מונה ע"י הוריו כבן ממשיך, ואושר באגודה, בסוכנות היהודית ובמנהל מקרקעי ישראל.

  הנך רשאי להגיש תביעה לקבלת הזכויות מכח היותך הבן הראוי והמסוגל, ובמקרה כזה, עצם היותך גר במשק ו/או ככל וטיפלת בהוריך בעת זקנתם ו/או ככל ועסקת בחקלאות וכיו"ב יסייעו לקביעת בית המשפט מי הבן המסוגל.

  לעניין השקעותיך, ככל ויקבע כי עליך לפצות את אחיך, הרי שתוכל לדרוש קיזוז מהפיצוי בהתאם להשקעותיך.

  נושא קביעת הבן המסוגל הנו מורכב מאוד ורצוי כי תיוועץ עם עו"ד הבקיא בדיני מושבים טרם נקיטה בפעולה כלשהי.


  בברכה,

  רגב אלקיים, עו"ד

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.