ניגוד אינטרסים בועד אגודה - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
 • עו"ד איילת רייך

  נשלח ע"יעו"ד איילת רייך 09:49, 22 בנובמבר 2010

  ארנון שלום, בפסיקה כבר נקבע כי החלטה המתקבלת כאשר עניין שעליו אדם מופקד עשוי להתנגש עם עניינו האישי של אותו אדם או עם עניין אחר שהוא מופקד עליו פסולה בתכלית. כלל זה יפה גם למקבלי ההחלטות במוסדות הניהול של אגודה שיתופית. בספרה של פרופ' ס' אוטולנגי, אגודות שיתופיות – דין ונוהל, 1995, כרך א', עמ' 73 נכתב כך: "אל להם, לנושאי המשרה, לפעול לטובת האינטרסים האישיים שלהם. כשמדובר באגודות שיתופיות קטנות יחסית, החיוב לפעול לטובת מטרות האגודה צריך להוות משקל נגד לנטיית הלב להפעיל שיקולים אישיים". ועוד (בעמ' 263):"אסור שיהיה לחבר ועד ניגוד אינטרסים בין מילוי חובתו בהנהלת האגודה השיתופית לבין כל אינטרס אחר שלו... למנהל כלל אסור להימצא במצב של ניגוד אינטרסים אם הוא ידוע מראש, ואם הוא נקלע לתוכו – אסור לו להשתתף בהצבעה". לאור האמור לעיל, ובתשובה לשאלתך, במידה וחברי ועד האגודה נמצאים בניגוד עניינים ביחס לנושא מסויים, עליהם להימנע מלהשפיע על החלטת הוועד באותו נושא.

  השב
 • 15:43, 18 במרץ 2015

  שם תוכן הודעה: רציתי לשאול את כב' אם זה תקין ששלושת חברי ועד המושב מתוך 5 הם בני דודים.

  תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.