הוכחת זיוף במסמך. - פורום גרפולוגיה משפטית

שאלה חדשה
 • עופר

  נשלח ע"יעופר 17:13, 11 ביוני 2012

  שלום פנינה. בתאריך 3/06/2012 ערכתי באמצעות מתווך אשר את שירותיו שכרתי לצורך מכירת דירתי זכרון דברים ביני ובין הקונה. אני זוכר באופן ודאי כי בזמן חתימתי היה כתוב כי: "מי מהצדדים אשר יפר הסכם זה מרגע חתימתו יהיה חייב בתשלום בגובה 10% מהעיסקה. ביום 11/06/2012 הודיע לי המתווך כי הקונה אינו מוכן לרכוש את דירתנו ולא לכרות חוזה מכר אצל עו"ד. כמובן שדרשתי ממנו לקבל 10% מאת הקונה בגין הפרת זיכרון הדברים. המתווך לדעתי מחק פיסקה שהיתה ברגע חתימתנו בהסכם והוסיף פיסקה חדשה אשר מציינת כי 10% ישולמו אך ורק לאחר כריתת חוזה מכר. שאלתי היא כזו: ברשותי רק צילום המסמך (כולל התיקון - דרשתי אותו מהמתווך לאחר הודעת הביטול) המקור שמור אצל המתווך. האם ניתן להוכיח באמצעות המסמך שברשותי כי שתי הפסקאות הללו נכתבו בזמן שונה, או ע"י אנשים שונים. תודה מראש, עופר אייזנברג

  השב
 • 13:36, 12 ביוני 2012

  שלום רב עופר,

  במקרה שתיארת, חשוב מאד לבדוק את המסמך המקורי(אפילו במשרדו של המתווך, או לקבלו לבדיקה דרך צו בימ"ש.
  רק בדיקת המסמך המקורי תאפשר השוואת סוגי הדיו בשתי הפסקאות, זו שבוטלה וזו שנכתבה מחדש.במידה וקיים שוני בין סוגי הדיו, יש להניח שהפסקה המתוקנת לא נכתבה במועד החתימה על המסמך.אגב, גם ליד התיקון צריכה להיות חתימה שלך.

  כמו כן, ניתן להשוות את כתב היד ולראות אם שתי הפסקאות נכתבו ע"י אותו אדם, או ע"י שני אנשים שונים. השוואת כתב יד, לצורך חוות דעת ראשונית, ניתן לבצע גם על סמך צילום.

  במידה ותעביר אלי את המסמך בפקס, אוכל לדבר איתך ביתר פירוט.

  בברכה,

  תגובה

מנהל הפורום: סיון זמיר

הבעלים של משרד זמיר גרפולוגים, מנכ"ל וגרפולוג ראשי בחברה. עוסק למעלה מ- 15 שנה כגרפולוג בתחום המש
למידע נוסף

053-9374432 חיוג
הודעה

גרפולוגיה משפטית עוסקת בכל הקשור בכתב היד, לרבות אימות חתימה, בדיקת זיופים והשוואה בין כתבי-יד ומסמכים. תפקידו של המומחה בתחום גרפולוגיה משפטית לאבחן ולקבוע אם מדובר בחתימה אמיתית, או מזויפת. הנכם מוזמנים לשאול בפורום שאלות המטרידות אתכם בסוגיות אלו.