ייחודיות הכתב הערבי וניתוחו - פורום גרפולוגיה משפטית

שאלה חדשה
 • האדי אבו עטא

  נשלח ע"יהאדי אבו עטא 23:51, 22 ביוני 2012

  ברצוני להעיר בנושא הגרפולוגיה בשפה הערהית, כי מעבר לכללים האוניבירסאליים, קיימת יחודיות לכתיבה בשפה הערבית שלא קיימת בשפות אחרות, צורת הכתב הערבי התפתחה בהתאם למנטאליות, שנגזרה מצורת חייהם של "הערבים הקדמונים = חיי נוודות", מנטאליות שהתבססה על הצורך להתאים את חייהם ותרבותם בהתאם לסביבתם המשתנה, לרבות הגיית האותיות וצורת כתיבתן. אלה ביטאו את גבולות הקשר בציר המרכזי של האותיות, ויצרו את קו שורת הכתב, כאשר חלקן נכתבות מעל לשורה, חלקן במרכז וחלקן מתחת לשורה. על כןת, לטעמי הניתוח של הכתב הערבי מחייבת ידעת השפה הערבית, ולא ניתן לפסוח על יחודיותה, אחרת הניתוח יצא חסר פרמטר מאד חשוב עד כדי פספוס העיקר. האדי אבו עטא, מחבר יסודות ניתוח הכתב הרעבי, הראשון מסוגו בארץ.

  השב
 • 14:31, 4 ביולי 2012

  האדי שלום רב,

  תודה על האינפורמציה שהכנסת. אכן, חשוב להכיר את יסודות הכתב הערבי, כדי לעשות השוואת חתימות (קריאות) או כתב-יד. מאחר ולמדתי ערבית, אני שולטת בכתב הערבי ומקבלת הרבה מאד פניות מהמגזר, בכל הנוגע לבדיקת חתימות וכתב-יד בערבית.
  בהקשר זה, קרה לי בעבר שחוות הדעת הנגדית בוצעה ע"י מומחית שאיננה שולטת בכתב הערבי וניתחה את כל החתימה כאילו היא כתובה משמאל לימין, במקום ההיפך. בנוסף, היא לא הכירה את צורת החיבור בין האותיות ולכן התייחסה לשתי אותיות כאילו הן אות אחת. התוצאה ברורה....
  בברכה,

  תגובה

מנהל הפורום: סיון זמיר

הבעלים של משרד זמיר גרפולוגים, מנכ"ל וגרפולוג ראשי בחברה. עוסק למעלה מ- 15 שנה כגרפולוג בתחום המש
למידע נוסף

053-9374432 חיוג
הודעה

גרפולוגיה משפטית עוסקת בכל הקשור בכתב היד, לרבות אימות חתימה, בדיקת זיופים והשוואה בין כתבי-יד ומסמכים. תפקידו של המומחה בתחום גרפולוגיה משפטית לאבחן ולקבוע אם מדובר בחתימה אמיתית, או מזויפת. הנכם מוזמנים לשאול בפורום שאלות המטרידות אתכם בסוגיות אלו.