• 10 ביוני 2013

    40% נכות

    הבן שלי קיבל 40% נכות בגלל בעיה נפשית. הוא עובד למרות הכל אם מגיע לא לקבל פטור של מס הכנסה?

    10 ביוני 2013
  • 1 ביולי 2013

    40% נכות

    נכים, אשר נכותם הינה בשיעור גבוה, אינם אמורים לשלם מיסים על הכנסותיהם והם עשויים לקבל פטור ממס לנכים.

    קבלת פטור ממס הכנסה לנכה תתאפשר אם לחולה/לנכה נקבעה נכות בשיעור של 90% לפחות.

    על פי סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה החולים/הנכים הבאים יהיו פטורים ממס הכנסה:

    עיוורים

    נכים בשיעור 100%.

    נכים בשיעור 90% מפגיעות באיברים לפי חישוב מיוחד.

    נכים בשיעור של 89% לפי חישוב מיוחד.

    הפטור ניתן בגין נכות רפואית בלבד להבדיל מנכות תפקודית, ובתנאי שתקופת הנכות הכוללת עולה על 184 ימים.

    החזרי מס הכנסה הינם למקסימום שש שנים.

    דרגת הנכות מחושבת על פי שקלול דרגות הנכות של כל מחלות הנכה.

    אולם, כאשר מדובר בנכויות באיברים זוגיים, היינו, שתי ידיים, שתי רגליים וכו', שיטת החישוב היא חיבור מתמטי רגיל של הנכויות ולא שקלול שלהן.

    אופן הגשת הבקשה לפטור ממס

    נכה העומד בקריטריונים של סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה יגיש למשרד השומה הסמוך למקום מגוריו בקשה לפטור ממס בצירוף עותק נאמן למקור של פרוטוקול הוועדה הרפואית או צילום תעודת עיוור.

    לנכה אשר אחוזי הנכות שנקבעו לו אינם עומדים בקריטריונים של סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה, שנקבע לו שיעור נכות נמוך מ-90% בחישוב מיוחד, האפשרות לפנות לוועדה רפואית של מס הכנסה המתקיימת על ידי המוסד לביטוח לאומי.

    הפניה לוועדה הרפואית של מס הכנסה נעשית באמצעות הגשת המסמכים המפורטים לפקיד שומה באזור המגורים:

    בקשת פטור ממס

    טופס בקשה לקיומה של וועדה רפואית המפרט את המחלות והליקויים ממנו סובל/סבל הנכה ובצירוף תיעוד רפואי רלוונטי.

    טופס ויתור על סודיות רפואית.

    שובר אגרה ששולמה למוסד לביטוח לאומי.

    בשלב הבא מועבר כל החומר להמשך טיפולו של המוסד לביטוח לאומי והאחרון שולח העתק מהחלטת הוועדה אל הנכה. לבסוף, פקיד השומה מעביר את החלטתו לעניין הזכאות לפטור ממס בצירוף עותק מפרוטוקול הוועדה הרפואית.

    על החלטת הוועדה הרפואית –ערכאה ראשונה, ניתן לערער תוך 45 ימים בפני וועדה רפואית לעררים, תוך צירוף מכתב המפרט את נימוקי הערר ובצירוף תיעוד רפואי רלוונטי.

    הפטור ממס לנכים יכול להיות בעל תוקף רטרואקטיבי רק לתקופה של עד 6 שנים (כולל השנה השוטפת) במקרה של שכיר ועד 3 שנים במקרה של עצמאי.

    1 ביולי 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?