• 14 באוגוסט 2012

  אימונים צבאיים בשטחי אוכלוסיה אזרחית

  שלום לעו"ד פרויליך - הריני מפנה את אלתי לפורום זה עפ"י בקשתו של עו"ד דביר:

  האם אימונים צבאיים, הכוללים ירי טנקים המזעזע את בתי התושבים, בתדירות גבוהה (כמעט מדי יום) ובשעות בלתי סבירות (2 בלילה) מותרים? האם ניתן להגיש תביעה משפטית נגד צה"ל בנדון עקב ירידה קשה באיכות החיים ופגיעה תפקודית?

  תודה.
  גילי

  14 באוגוסט 2012
 • מנהל הפורום עו"ד אריאל פרויליך 15 באוגוסט 2012

  אימונים צבאיים בשטחי אוכלוסיה אזרחית

  למדינה בכל הנוגע לפעילות צבאית יש חסינות מפני תביעות, להבדיל מעיריות או גופים עסקיים או פרטיים. לכן תתקשה מאוד לתבוע את המדינה בגין נזקים הנגרמים כתוצאה מ"פעולות מלחמתיות" שגם אימונים כלולים בהן. הפתרון מצוי אולי במשפט מנהלי (בג"צ וכד') אולם גם אלו הליכים מורכבים.

  15 באוגוסט 2012
  • 15 באוגוסט 2012

   אימונים צבאיים בשטחי אוכלוסיה אזרחית

   תתקשי, ולא תתקשה. :-)
   מה בכל זאת ניתן לעשות? האם החוק אינו מספק הגנה לאזרחים מפני התנהלות צבאית כזו בדומה לאיסור טיסות צבאיות מתחת לגובה מסויים באיזור בנוי?

   תודה

   15 באוגוסט 2012
   • מנהל הפורום עו"ד אריאל פרויליך 16 באוגוסט 2012

    אימונים צבאיים בשטחי אוכלוסיה אזרחית

    אין ספק שיש מגבלות טיס בגבהים בשטח בנוי. אולם כל נושא הרעש מכלי טיס הינו קודם כל בעייה סובייקטיבית שכן ברור שלא ניתן להגביל טיסות ואימונים בארץ קטנה כמו שלנו בגלל הפרעה לאדם כזה או אחר הרגיש לרעש באופו מיוחד. במקומות שבהם הרעש מכלי טיס אכן הפך למכה אמיתית שכל התושבים סבלו ממנה נעשו פניות מאוחדות לגורמי הרעש (לא פנייה של אזרח בודד אלא פנייה של רבים בשיתוף עיריות). מבחינה משפטית כאמור אין מענה רציני שכן אם בתי המשפט יתחילו לתת צווי הפסקת טיסות לאור תביעות של אזרח כזה או אחר נאלץ לעצור חלק גדול מהטיסות (כולל אזרחיות) ויגרם נזק העולה מאות מונים על הטרדה שברעש במקומות מסויימים.

    16 באוגוסט 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?