• 11 ביוני 2013

האם העורכת דין שלי גובה ממני יותר מידי ?

לפני שנתיים עברתי תאונת דרכים במסגרת העבודה , פניתי לעורכת דין כדי שתטפל לי בתביעה כנגד הביטוח לאומי וחברת הביטוח. הנזק שנגרם לי היו חבלות וכאבים באיזור הגב . מהביטוח לאומי קיבלתי דמי פגיעה עבור הימים שבהם הייתי בחופש מחלה ( בסביבות 2000 ש"ח ) , ונסיון של עורכת דין לאחוזי נכות בשבילי לא צלח , למרות שהלכתי ביחד איתה לועדה הרפואית. ההתנהלות כנגד חברת הביטוח נמתחה כמו מסטיק , לטענתה בגלל שהביטוח הלאומי עיכב מספר מסמכים , עד שלבסוף לפני שבוע לאחר ש"נידנדתי " לה , הבטיחה לי עורכת הדין שהיא מכינה כתב תביעה והולכת להגיש אותו . אתמול , כביכול לאחר שהיא הגישה את או רק כתבה אותו , התבשרתי על ידה שחברת הביטוח הציעה הצעה אטרקטיבית של 30000 ש"ח ושאבוא לחתום. התבשרתי שאני צריך לשלם לה 750ש"ח פלוס מע"מ עבור זה שהיא באה איתי לועדה הרפואית , ועוד 690 ש"ח עבור המכתב עבור בית המשפט , ועוד 13%בכללי על ה 30000. אני חושב שזה היה מיותר ללכת איתה לועדה , כי היו לי כבר פגיעות קודמות בגב , ולא היה נראה שחלה החמרה .לגבי ה 13 אחוז , אני חושב שאני צריך לשלם 11% כי התיק הגיע לפשרה אפילו לפני הגשת המכתב תביעה , אם לא בכלל אפילו אני צריך לשלם 8 %. לגבי המכתב שהיא כתבה , זה לא צריך להיות כלול בעמלה הכוללת של ה 13 או 11 או ה8 אחוז ? אני חושב שיש מצב גדול שעורכת הדין שלי פשוט עושקת אותי , ומגיע לה רק ה 11 או ה 8 אחוז , כי כל השאר פשוט צריך להיות כלול במחיר .ואני בכלל לא יודע , אם חברת הביטוח כבר הציעה את ההצעה עוד לפני שהיא כתבה את המכתב , והיא במהלך של סחיטה , הוסיפה עוד משהו לחשבון , מה שבכלל אני לא יודע אם המכתב הזה בכלל קיים , או שזה סתם המצאה שלה .לא חתמתי על הסכם פשרה .היא פשוט קבעה שככה מגיע לה וזהו, בלי להגיד לי ,״זה מה שסיכמנו ״ . אני לא מבין הרי יש חוק שמורה שמותר לקחת 8 אחוז שכר טירחה על תביעות כאלה , ו 11 אם התיק נסגר בפשרה , ו 13 בפסק דין . עכשיו אי אפשר בכלל לדעת אם היא בכלל הגישה כתב תביעה או בכלל כתבה אותו , אז איך היא דורשת 13 אחוז ? שזה אמור להיות רק אחרי משפט . והאם באופן עקרוני שתי התוספות של ייצוג בוועדה הרפואית והכנת כתב התביעה לא אמורים להיות בשכר הטירחה ? כי לא ראיתי בחוק שיצא שרשום שמגיע לעורך דין 8 אחוז פלוס עמלה עבור ייצוג ועוד ועוד

11 ביוני 2013
  • מנהל הפורום עו"ד אריאל פרויליך 11 ביוני 2013

האם העורכת דין שלי גובה ממני יותר מידי ?

1. שכר טרחת עו"ד בתביעות לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים ,במקרים שהושגה פשרה לאחר הגשת תביעה לבית המשפט ,מוגבל ל- 11% ומע"מ מהפיצוי הכולל שהתקבל. לא ניתן לדרוש 13% או עלויות נוספות כמו שכר עבור מכתב דרישה. 2. אם הפשרה הושגה לאחר משלוח מכתב דרישה ולפני שהוגשה תביעה לבית המשפט שכר הטרחה המירבי הוא 8% ומע"מ . לא ניתן לגבות יותר (אלא אם סוכם על שכר טרחה קבוע מראש שאינו מותנה באחוזים מהתוצאה). לא ניתן לקחת בנוסף לאחוזים גם שכר טרחה עבור משלוח מכתב הדרישה. 3. עורך הדין זכאי לגבות, בנוסף לאחוזי שכר הטרחה שצויינו ,גם החזר הוצאות שהוציא . למשל עבור אגרה ששילם לבית המשפט, או תשלום למומחה רפואי או כל הוצאה אחרת שהוציא מכיסו עבור הלקוח. סכומים אלו אינם כלולים באחוזים לפי חוק ועורך הדין רשאי לגבותם בנוסף. 4. תשלומים עבור ייצוג מול ביטוח לאומי גם הם לא כלולים באחוזים והם נגבים בנוסף. 5. אם עורכת הדין ייצגה אותך בוועדת ביטוח לאומי היא זכאית לשכר נפרד עבור הייצוג הכל לפי ההסכם שביניכם. 5. אם הייצוג לא היה דרוש לטענתך, ניתן היה לוותר עליו מראש ולא לטעון שהיה מיותר לאחר מעשה. 6. ניתן לבדוק בקלות אם התביעה הוגשה לפני משלוח שטר הסילוק או אחריו. בקש לראות את חותמת בית המשפט על התביעה או מועד תשלום אגרת המשפט ובמקביל דרוש לעיין במכתב הנלווה למשלוח שטרי הסילוק ע"י חברת הביטוח וכך תוכל לוודא מה קדם למה. 7. אם הפשרה קדמה להגשת התביעה יש בכך טעם לפגם ועליך לשלם רק 8% ומע"מ ולא 11%. 8. בכל מקרה אין עליך לשלם 13% ומע"מ.

11 ביוני 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?