נזק לדירה מושכרת - פורום נזיקין ותאונות

שאלה חדשה
  • מוישלה

נשלח ע"ימוישלה 11:16, 12 באוגוסט 2015

שלום רב. שכרנו דירה לשבת. ואני רוצה לדעת כמה והאם לשלם למארח על נזק שיש בדירה. בשבת התארחנו אצל מישהו שמשכיר בקביעות את הדירה שלו לתקופות קצרות (ימים בודדים). הוא לא גר בדירה. מטרת האירוח היתה להביא איתנו קבוצה שיאכלו איתנו בארוחת שבת. המארח אמר, שבעקבות כך שאנחנו מביאים קבוצה גדולה לארוחה (והם משלמים על זה) הוא מעלה את המחיר... (כנראה לקח בחשבון שיכול להיות שיהיו נזקים). לא עשינו שום הסכם כתוב, והתשלום היה במזומן. שמנו נרות שבת על המקרר, על צלחת חד פעמית (שלא יהיה ישירות על המקרר). האש איך שהוא יצאה מהנרות (אולי בגלל המאוורר), המיסה את הצלחת, ונשאר למעלה על המקרר שחור שאי אפשר להוריד. (את הרוב הצלחנו אבל נשאר פס שחור של עשר סנטימטר) 1. כמה והאם צריך לשלם על הנזק? 2. גם אם ניקח את ההפרש במחיר בין מקרר חדש למקרר שרוף, מה לגבי הובלה ושינוע? 3. הנרות שבת היו של המארח, גם המאוורר של המארח, והוא לא הקצה מקום לנרות, וכן לא אמר לנו דבר בנושא שאסור להדליק אש [הוא נתן לנו רשימת כללים שזה לא נאמר שם]). האם זה פותר אותנו מתשלום? 4. אנחנו לא קיבלנו כסף מהקבוצה (אבל המדריך שלהם קיבל) 5. לדעתי אפשר לשים איזה משהו שיכסה את הנזק (נגיד לצבוע בלבן, או לשים על זה איזה בד יפה).המארח רוצה שנשלם לו על מקרר חדש. מה האחריות שלנו בנושא? ואם זה אחריותנו מה התשלום שאפשר לעשות כאשר אי אפשר להחזיר את המקרר לקדמותו? (אבל הוא בכלל לא נפגע מבחינת השימוש) תודה רבה.

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אריאל פרויליך

עו"ד אריאל פרויליך,מנהל הפורום

12:35, 12 באוגוסט 2015

כאן חל חוק השומרים (ואתם בגדר שומר שכר שהשמירה טפלה למטרת השימוש) כלומר חייבים בחבות שהיא כמעט מוחלטת לכל נזק בדירה ובתכולתה. השאלה היא מה עלות הנזק. מה שווי המקרר? האם לא ניתן לרכוש ביד 2 מקרר דומה ? האם לא ניתן לתקן את הכתם? נה גיל המקרר? ברור שאם מדובר במקרר חדש תהיה בעייה. איני יכול להעריך את הנזק במסגרת זו לפי הנתונים שניתנו.

תגובה
  • 14:11, 12 באוגוסט 2015

תודה רבה שהפנת אותי לחוק השומרים, ועל תשובתך המהירה!

1. אני לא יודע אם אפשר לתקן את זה, זה מקרר חדש, והנזק בעיקר אסטטי מעליו. העניין זה כל המחיר של ההובלה, ולמצוא קונה, וכו'. שבככל השאלה האם זה על אחריותי.

קראתי כאן את החוק:
    http://www.nevo.co.il/law_html/Law01/p214k1_001.htm

ואני מצטט לגבי שומר שכר:
    4. "שומר אינו אחראי לאבדן הנכס או לנזקו שנגרמו עקב שימוש רגיל בנכס לפי תנאי השמירה או עקב בלאי טבעי או מום שהיה בו בתחילת השמירה, אולם אין בהוראה זו כדי להפחית מאחריותו בשל רשלנות."

האם זה שקיבלנו נרות שבת, והדלקנו אותם במקום שהיה נראה סביר, זה לא נחשב שימוש רגיל?

או עוד ציטוט:
    2 (ב) : "אך כשהמטרה לשמור על הנכס היתה טפלה למטרה העיקרית של החזקתו, פטור השומר אם אבדן הנכס או נזקו נגרמו שלא ברשלנותו."

אז מה דעתך?

תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אריאל פרויליך

עו"ד אריאל פרויליך,מנהל הפורום

08:54, 13 באוגוסט 2015

חוק השומרים הוא רק אחד החוקים. על היחסים המשפטיים בין הצדדים חלים עוד מגוון חוקים כמו חוק החוזים דיני הנזיקין ועוד. ככלל אתם אחראים לנזק שנגרם כי בסכיכומו של דבר גרמתם לנזק כשהדירה היתה בחזקתכם. מבחינת שעור הפיצוי לא נראה לי שהפיצוי צריך להיות משמעותי בטח שלא בשווי מקרר חדש.

תגובה
  • 10:45, 13 באוגוסט 2015

הצעתי לו 250 ש"ח. (מדובר על מקרר קטן)

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון דותן לינדנברג

עורך דין, נוטריון ומגשר מוסמך, בעל משרד עורכי דין העוסק בדיני נזיקין ובתביעות ייצוגיות. עו"ד לינדנבר
למידע נוסף

053-9374953 חיוג
הודעה

הפורום עוסק בתביעות נזיקין במקרים של תאונת דרכים, תאונת עבודה, פגיעה במקום ציבורי, נזקי גוף, פיצויים, אחוזי נכות.