נזק בריאותי בזמן הצבא - פורום נזיקין ותאונות

שאלה חדשה
  • הגר

נשלח ע"יהגר 22:31, 17 במרץ 2012

שלום רב תפקידי בשירות הצבאי הסדיר שלי היה טכנאית פצצות ( תפקיד שכלל בין השאר מאמץ פיזי ), לאחר מכן המשכתי בשירות קבע 3 שנים וברובו תפקיד ניהולי, תחת אותו המקצוע. במהלך השירות החלו אצלי כאבי גב, בסוף הקבע נבדקתי ונמצא שיש לי פריצות דיסק ובקע דיסק. אני אמא לשני ילדים ובשל כאבי הגב אני בקושי מצליחה לגדלם ולתחזק את משק הבית. כיום אני עובדת באזרחות במשרה ניהולית ואני שוקלת להתפטר בשל חוסר היכולת לתפקד עם כאבי הגב. האם אני יכולה לתבוע את הצבא על אובדן כושר עבודה או על משהו שכזה? האם אצטרך להוכיח שהפגיעה היא בגלל תפקידי או שמספיק שהתהליך התרחש בזמן השירות הצבאי? מהי הפרוצדורה? בתודה רבה מראש!

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אריאל פרויליך

עו"ד אריאל פרויליך,מנהל הפורום

14:09, 18 במרץ 2012

1. תחלואת גב ובמיוחד דיסקים פרוצים , נחשבת לתחלואה שאינה נובעת דווקא ממאמץ גופני. כך למשל ידוע סטטיסטית שכמעט למחצית האוכלוסיה מעל גיל 28 ימצאו בלטי דיסק או פריצות דיסק אם יבצעו בדיקות סי.טי. או אם.אר.אי. 2. הסיבות הידועות לתחלואת גב אינן דווקא עבודה מאומצת אלא גם , חוסר פעילות,(כמו בטלה) ישיבה ממושכת (כמו עבודת מזכירות) נהיגה ממושכת (כמו נהיגה ברכב ציבורי) הרמת משאות (כמו סבל)פגיעות תאונתיות (כמו תאונות דרכים ) וכד'. 3. למעשה ניתן לקשור תחלואת גב כמעט לכל דבר וכמעט בכל עבודה ועיסוק ניתן יהיה לטעון לקשר סיבתי בין העבודה לבעיות הגב. 4. לכן הועדות הרפואיות של משרד הבטחון והביטוח הלאומי כמעט ולא מכירות בקשר סיבתי כזה אלא במקרים מיוחדים ונדירים (מקרי מיקרוטראומה שאינך נמנית עליהם).5. לכן לא נראה שועדה רפואית תקשור קשר סיבתי בין השירות לבין תחלואה גבית , מה גם, שיש חשיבות גדולה גם לאלמנט הזמן (פער הזמנים בין השירות הנטען לבין תחילת התחלואה והתפרצותה). 6. הפרוצדורה היא הגשת בקשה להכרה כנכה צה"ל . אולם יש חשיבות למועדי השירות והופעת התחלואה והופעת ההחמרה הנטענת.

תגובה

הפורום עוסק בתביעות נזיקין במקרים של תאונת דרכים, תאונת עבודה, פגיעה במקום ציבורי, נזקי גוף, פיצויים, אחוזי נכות.