אי ביצוע ניתוח - פורום נזיקין ותאונות

שאלה חדשה
  • עופר

נשלח ע"יעופר 13:30, 4 באפריל 2012

שלום ראשית תודה על מתן התשובה . האם בית המשפט יכול לחייב אותי לבצע ניתוח? האם בית המשפט יכול לקבל את תחשיב הנזק של הנתבעת ( התחשיב נזק שלהם מתייחס לאחוזי נחות לאחר ניתוח) לטענתם אחוזי הנחות ירדו משמעותית לכן תחשיב הנזק שלהם מצחיק? מהי מידת הפגיע בי מבחינה משפטית במידה ואני לא מעוניין לבצע ניתוח? האם הסיבה , שבה אני נאחז הפחד מניתוח והסתבכות הניתוח יכולה לעמוד לזכותי?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אריאל פרויליך

עו"ד אריאל פרויליך,מנהל הפורום

17:07, 4 באפריל 2012

1. לא ניתן לחייב אדם להינתח. 2. לפי פסיקת בתי המשפט אם נפגע מסרב להינתח (וזן זכותו המלאה)אולם מוכח שמדובר בניתוח פשוט שסיכויי הצלחתו טובים ואין בו כמעט שום סיכון, ניתן לחשב את הנזק "כאילו" הניתוח בוצע , הצליח, והפחית את הנכות. 3. כלומר גם אם לא ניתן לאלץ את הנפגע להינתח ניתן לטעון להפחתת פיצוייו עקב סירובו לעבור ניתוח פשוט חסר סיכונים מיוחדים (סיכוני הרדמות למיניהם לדוגמא לא נחשבים לסיכון כזה) שסיכויי הצלחתו גבוהים. 4. אולם טיעון כזה אינו פשוט. צריך להראות שמדובר אכן בניתוח פשוט (ניתוח מורכב אינו רלבנטי) חסר סיכונים עם סיכויי הצלחה גבוהים. כמו כן צריך להוכיח שניתוח מוצלח יפחית בסבירות גבוהה את הנכות או אפילו יסיר אותה לגמרי. נטל ההוכחה על הנתבעת. אין די בטיעון כללי על "אפשרות" לניתוח. 5. "פחד" מניתוח כזה אינו מהווה הגנה. 6. גם אם מקבלים טענה בדבר הקטנת פיצויים בגלל סירוב להינתח צריך להוסיף לשומת הנזק תפסדי השתכרות ועלויות נוספות בתקופת ההחלמה מניתוח תיאורטי כזה.

תגובה

הפורום עוסק בתביעות נזיקין במקרים של תאונת דרכים, תאונת עבודה, פגיעה במקום ציבורי, נזקי גוף, פיצויים, אחוזי נכות.