שינוי החלטת משרד הפנים - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • מאיה מנסוזה

  נשלח ע"ימאיה מנסוזה 09:25, 22 בספטמבר 2013

  שלום רב, להוריי יש דירה משלהם,כל שלושת ילדיהם(ואני ביניהם)רשמו את בית ההורים ככתובתם למרות שאנו לא גרים שם. אחי הגדול והוריי לא בקשר,לכן אמא שלי החליטה שהיא רוצה למחוק את הרישום שלו מהדירה-על מנת שלא יוכל לתבוע זכויות על הדירה בעתיד בטענה שזה ביתו וכי זו הכתובת שרשומה לו במרשם האוכלוסין. היא פנתה למשרד הפנים והוא סירב לבקשתה בטענה שלצורך זה אחי הגדול צריך להגיע ולשנות את הכתובת יחד איתה.כפי שכבר ציינתי,הוריי ואחי לא בקשר והם מסוכסכים כבר זמן רב.משרד הפנים לא מוכן לשמוע. האם ניתן לעתור נגד החלטת משרד הפנים או לנקוט כל צעד אחר על מנת בכל זאת לעשות זאת ללא נוכחותו של אחי,כמו למשל לכתוב מכתב שחתום ע"י עו"ד שמחיב את משרד הפנים לבצע זאת? אשמח לתשובה. רב תודות, מאיה.

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר יהלום, עו"ד,מנהל הפורום

  09:50, 22 בספטמבר 2013

  לא ניתן וגם מיותר.
  מיותר מכיוון שהבעלות על דירה נקבעת כעיקרון לפי הרישום - בטאבו, במינהל או בחברה המשכנת - ולא לפי רישום כתובת במשרד הפנים, שמתבצע לפי מה שהאדם מדווח למשרד. אגב, ירושה נקבעת לפי צוואה (אם יש) או בהיעדר צוואה לפי קירבה למנוח.

  מכאן גם מובן מדוע אין טעם לעתור נגד ההחלטה, שהרי לשם שינוי כתובת נחוצה הסכמת האדם עצמו.

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.