החלטה על סמך שיקולים זרים -האם טעות משפטית מהותית? - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • ללא

  נשלח ע"יללא 13:09, 17 באוקטובר 2013

  על מנת שבג"צ יתערב בפסק דין של בית הדין הארצי, צריך להוכיח טעות משפטית מהותית ושמן הצדק יש להתערב. האם החלטה שניתנה על סמך שיקולים זרים, נחשבת טעות משפטית מהותית? ושאלה נוספת: האם יש הבדל בין חובות ההוכחה של העותר לגבי פסק של בית הדין הארצי, לבין חובות ההוכחה החלות על העותר לגבי החלטה של הארצי שאינה פסק, אלא החלטה לדחות רשות ערעור?

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר,מנהל הפורום

  09:33, 18 באוקטובר 2013

  לשאלה הראשונה - כנראה שכן, אבל יש להוכיח שהיו שיקולים זרים.

  לשאלה השנייה - לא נראה לי שיש הבדל

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.