עתירה מנהלית נגד העירייה - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • תושבת מוטרדת

  נשלח ע"יתושבת מוטרדת 21:37, 2 במרץ 2014

  שלום עו"ד יהלום תבעתי בבית משפט לתביעות קטנות את העירייה על עוגמת נפש שנגרמה לי במשך 4 שנים בגלל מטרד של רעש המגיע מבית עסק שנפתח בשכונת מגוריי. אני נאלצתי לעזוב את הדירה שלי בגלל שכבר לא יכולתי לשאת יותר את הרעש וזאת אחרי תכתובות ותחינות לגורמים שונים בעירייה ובמשרד לאיכות הסביבה. בדיון בבית המשפט לתביעות קטנות החליטה הרשמת שמדובר בעניין מינהלי והיא לא יכולה לתת החלטה בעניין כזה ושאם בעתירה מנהלית יימצא שהעירייה התרשלה בדרכי הטיפול שלה במטרד וכנגד בעל העסק שגורם את המטרד,אזי היא תוכל לפסוק את הכספים המגיעים לי בגין עוגמת נפש. מדובר על 4 שנים שהעירייה לא עושה דבר מלבד לתת דוחות וקנסות בעוד שאר התושבים בשכונה לא יכולים לישון לילה אחר לילה, כאשר לבעל העסק אין בכלל היתר לשים כסאות ושולחנות על המדרכה שהם מקור הרעש לרוב. יש בידי חומר רב,בעיקר כל התלונות שהתקבלו במוקד העירוני ממספר שכנים שסובלים וכן כמות הדוחות העצומה שנרשמה לבעל העסק. ישנן גם 2 כתבות בעיתונות שהתפרסמו אודות הבעיה הזאת בין תושבי השכונה לעירייה . העירייה רק בינואר השנה הגישה כתב אישום נגד בעל המקום על כך שאין לו רישיון עסק (בשנה האחרונה לא חידשו לו את הרישיון). למרות כל זאת המקום ממשיך לפעול כרגיל. מאחר ועתירה מנהלית היא דבר שדורש ממני משאבים כלכליים שאין לי ואיאלץ לקחת הלוואה למימון התהליך, רציתי לדעת האם יש באפשרותי להגיש עתירה מנהלית בעצמי ולייצג את עצמי, או שיש הכרח חוקי לייצוג של עו"ד? ובנוסף, החשש שלי הוא שבמידה ואגיש עתירה מנהלית והיא תדחה אצטרך לשאת בהוצאות המשפט של הצד השני,של העירייה, וברור לי שלא אוכל לעמוד בזה כלכלית, לכן בחרתי להשתמש בזכות שלי לתבוע בבית דין לתביעות קטנות,משום שאת העלויות שם אני יכולה לספוג.

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר,מנהל הפורום

  09:28, 4 במרץ 2014

  לאור מצבך אני מציע להגיש תביעה נגד בעל העסק והעירייה על מטרד, בבית משפט השלום (תביעה רגילה).

  אציין שאין חובה להיות מיוצג בשום הליך אזרחי

  בברכה
  עופר יהלום, עו"ד

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.