האם בג"צ הוא הכתובת ? - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • אלמוני

  נשלח ע"יאלמוני 12:19, 12 ביוני 2014

  בהליך משפטי בבית דין לעבודה, נתבקש בין היתר לשלול את סמכויותייה של קרן פנסיה (הנתבעת) בגלל שמעלה בתפקידה ובאמון בה, באופן שכל הקביעות שבסמכות הקרן לקבוע בד"כ בוועדותייה לשם קבלת קצבת נכות ייעשו ע"י בית הדין בבית הדין. אלא שבית הדין החליט בפס"ד שאין זה מתפקידו לדון במעילה בתפקיד, וכי אין מקום שבפסד תינתן מעין הצהרה ביקורתית לגבי התנהלותם של גופים ציבוריים וכי הסמכות לקבוע את הזכאות לגמלה ושיעורה נתונה בידי הקרן! מכאן יוצא שקרנות הפנסיה בגלל שמעמדם הינו כשל גופים ציבוריים יכולות להתעלל ולהזיק לעמיתהם בשעתם הקשה ללא דין וללא דיין. ככל שיוגש ערעור לבית הדין הארצי על פס"ד זה ובית הדין הארצי יתמוך בהחלטת בית הדין האזורי- האם ניתן יהיה לערער על החלטות בית הדין הארצי בבג"צ? האם ניתן לפנות ישירות לבג"צ בגין המעילה בתפקיד ובאמון של קרן הפנסיה?

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר יהלום, עו"ד,מנהל הפורום

  09:50, 14 ביוני 2014

  ניתן לערער על החלטת בית הדין האזורי בפני בית הדין הארצי, ואם יידחה הערעור - לפנות לבג"ץ

  בברכה
  עו"ד עופר יהלום
  יהלום את ברקוביץ – משרד עו"ד
  משפט מנהלי (רשויות), תביעות ייצוגיות
  מכהן בועדה למשפט מנהלי בלשכת עוה"ד
  מנהל פורום בג"ץ ומנהלי באתר "משפטי"
  __________________________

  כתובת: בן גוריון 63, קרית ביאליק
  טלפון: 04-8712207
  פקס: 04-8715640
  נייד: 052-3246205
  מייל: yahalom@lawyer.com
  אתר: WWW.LAWPRACTICE.CO.IL

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.