עתירה מנהלית - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • ליאור

  נשלח ע"יליאור 08:40, 17 ביוני 2015

  שלום, הגשתי ערר על החלטת העירייה בנוגע לארנונה שעלי לשלם. עברו כבר שנים וועדת הערר טרם נתנה החלטה. האם עלי לפנות בעתירה מנהלית או ערעור מנהלי לבית המשפט? תודה

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר יהלום, עו"ד,מנהל הפורום

  09:26, 17 ביוני 2015

  מועד להחלטת ועדת ערר הוא בין השגה לבין פסק דין: לגבי השגה נקבע כי בעיקרון, אם לא ניתנה החלטה תוך 60 יום מההגשה, כאילו שהתקבלה ההשגה; לעומת זאת, לפסק דין יש מועד רק מהגשת הסיכומים או מסוף הדיון (30 יום). אם נניח שעברו 30 או 60 יום מהגשת הערר ולא נעשתה כל פעולה ע"י הועדה, כנראה שהפרה את חובתה החוקית. לגבי מה ניתן לעשות במקרה כזה, אני מציע לפנות קודם-כל בתלונה למשרד הפנים/למבקר המדינה, ורק אם לא התקבלה תשובה מספקת להגיש עתירה מנהלית (שגם לפני הגשתה רצוי לפנות לרשות המקומית).
  בברכה
  עו"ד עופר יהלום
  שד' בן גוריון 63, ת.ד. 5700
  קרית ביאליק 27156
  טל' 04-8712207, 052-3246205
  yahalom@lawyer.com
  _______________________

  תביעות ייצוגיות, רשויות, מקרקעין, פשיטות רגל
  חבר ועדת המחוז לתכנון ובנייה
  ומשפט מנהלי בלשכת עורכי הדין,
  והועדה הארציות למשפט חוקתי ובתי משפט

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.