תשובת תובע שלא התקבלה - פורום בג"צ ומנהלי

שאלה חדשה
 • אוהד

  נשלח ע"יאוהד 20:59, 29 בינואר 2013

  שלום רב, אתחיל בתאור המקרה: נדרשתי לשלם קנס בגין עבירת חנייה על-ידי עריית פתח תקווה. ההודעה הגיעה אלי כשנה וחצי לאחר העבירה לכאורה. פניתי לעירייה, וטענתי להתיישנות העבירה. לא קיבלתי כל תשובה. לאחר זמן רב, כשנה וחצי נוספות, התדפק על דלתי גובה מס, והפקיד בידי רעייתי דרישה לתשלום החוב, לרבות ריביות והוצאות שונות, לפני ביצוע עיקול. פניתי למבקר המדינה בנושא, וזה, לאחר בירור, השיב לי כי העירייה טוענת שהיא שלחה לי תשובתה בסמוך לפנייתי המקורית (בפניה אשר בה טענתי להתיישנות). תשובת העירייה לכאורה הייתה, כך למדתי, סירובה לבטל הקנס, היות והרכב לא היה רשום על שמי, כי אם על שם חברת הליסינג, וכיוון שכך, על פי נוהל הסבה, התיישנות עומדת לאחר שנתיים (ולא שנה, כפי שסברתי). המבקר עוד אמר שהחוק לא קובע שאת תשובה התובע יש לשלוח בדואר רשום, ואף העירייה לא טוענת ששלחה לי תשובתה בדואר רשום, אלא בדואר רגיל. מכיוון שלא יכל המבקר להוכיח שמכתב לכאורה כאמור לא נשלח, הוא לא מצא מקום להתערבות. בסמוך להודעת המבקר, שבה חברת הגבייה (פרנקל את קורן) בדרישה לתשלום, הכולל ריביות ושאר הוצאות (דהיינו, לא היה כל צעד הוגן מצדם לתשלום הקנס המקורי). תחושתי היא שנגרם לי עוול. למרות שאני לא שלם עם כך - אני מוכן לשלם את הקנס המקורי. לדעתי - תשובת תובע שמגיעה שנה וחצי לאחר הפנייה אליו - למרות שאולי לא מצויין כך בחוק - היא עילה ברורה לביטול הקנס. ונכון, מדברי עולה כי אני לא מקבל את טענת העירייה ששלחה לי תשובה - אני לא קיבלתי הודעה כזו - והיא אינה יכולה להוכיח ששלחה כזו. אם אשלם את הקנס המלא (העומד על 400 ש"ח, במקום המקורי - נדמה לי 100 ש"ח) - תחושתי תהייה תחושת ויתור צורמת. שאלתי: 1. בסופו של עניין השאלה המשפטית שעל הפרק היא מה דינה של החלטת תובע שלא נתקבלה (כאשר זו נשלחה בדואר רגיל ולא בדואר רשום)? 2. אם התשובה לשאלה הנ"ל נוטה לזכותי, כיצד עלי לפנות? האם עלי להגיש בקשה להישפט באיחור על פי סעיף 230 לחוק סדר הדין הפלילי, או שעלי לפעול בדרך אחרת? 3. במידה ועלי לפעול בדרך אחרת - מהי? להגיש תביעה לבית המשפט לעניינים מקומיים? לבית המשפט לעיניינים מנהליים? 4. מה עלי לתבוע, והיכן אני יכול למצוא מידע או "מדריכים" כיצד למלא את הטפסים השונים? ובכלל, כלום יכול הדיוט שכמותי לבצע את הפעולות לבד, או שאזדקק לעו"ד? סליחה על ה-"מגילה" הארוכה, ותודה על העזרה, אוהד

  השב
 • lawyer picture placeholder

  עופר יהלום,מנהל הפורום

  09:26, 30 בינואר 2013

  אני מציע שתפנה את השאלה לפורום תעבורה

  תגובה
 • 15:21, 30 בינואר 2013

  תגובה

מנהל הפורום: עו"ד עופר יהלום

בוגר הפקולטה למשפטים (LLB), אוניברסיטת חיפה, 2003; בוגר החוג לסוציולוגיה (BA), אוניברסיטת ת"א, 1996.
למידע נוסף

072-3251464 חיוג
הודעה

בית המשפט הגבוה לצדק הינו מוסד שיפוטי ייחודי שהוקם בשנת 1922 שבסמכותו ליתן ביקורת שיפוטית על רשויות שלטון כגון: רשויות המדינה – היינו הרשות המחוקקת והמבצעת, רשויות מקומיות, צה"ל, אנשים בעלי סמכויות שיפוטיות או מעין שיפוטיות. ככלל, ידון בית המשפט הגבוה לצדק בעניינים בהם הוא רואה לנכון לתת סעד מן הצדק ושאינם בסמכות בית משפט או בית דין אחר. כמו כן, בסמכותו להוציא צווים כנגד הגופים לעיל המורים לעשות מעשה או להימנע מלעשות מעשה.

פורום זה יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות פנייה לבג"צ, האם העותר/ת עומד/ת בתנאי הסף להגשת העתירה, בשאלות חוקיות פעולות של רשויות המדינה, בשאלה של הפליה, חוסר סמכות, חוסר סבירות של חוקים והחלטות של רשויות המדינה השונות.

התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.