הורות ללא הסכם הורות - פורום משמורת, הסדרי ראייה ואבהות

שאלה חדשה
 • שירה

  נשלח ע"ישירה 15:22, 17 במרץ 2012

  הריתי מגבר בהסכמה ( יש לנו הסכם הורות בו רשום כי אנו מצהירים שהעובר המתפתח ברחמה של האם הוא מזרעו של האב) ובמעמד חתימת ההסכם, אמר לנו העו"ד שאין צורך בהסכם נוסף מכיון שמה שהסכמנו (האב לא משלם מזונות אך לא מעורב בשום רמה שהיא בהחלטות ובגידול) אינו חוקי ולכן גם אם נסכים על כך בנוכחות עו"ד ,ואחד מאיתנו יפר הסכם זה בית משפט לא יכיר בהסכם. חשבנו שכדאי שהאב לא ירשם בת"ז על מנת שלא יגביל אותי בעתיד ( יציאה לחו"ל, אישורים וכוי"ב) כרגע קראתי מאמר http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4200108,00.html שבו כתוב כי על פי ההלכה היהודית, ילד ששם אביו איננו מופיע בתעודת הזהות שלו מוגדר כ"שתוקי", דהיינו ילד ששואלים אותו מי אביו והילד שותק. ילד כזה יהיה פסול חיתון, ויש פוסקים הטוענים שמעמדו חמור משל ממזר. האם נכון? גם במקרה שאני יודעת מי האבא והאב יהיה מוכן להצהיר על אבהותו כשילד ירצה להתחתן או שבכל מקרה כל עוד לא רשמתי את האב בת"ז הילד פסול חיתון? ומעמדו גרוע משל ממזר? האם כדאי לי לבקש מהאב שירשם בת"ז, היכן זה יכול להגביל אותי? תודה, שירה.

  השב
 • 12:00, 18 במרץ 2012

  שלום שירה,
  חשוב מאוד שהאב יירשם במשרד הפנים כאביו של הילד.
  לילד יש זכות בסיסית לדעת מיהו אביו הן בהיבט הנרחב והן בהיבט הרשומי.
  חשוב שתונפק תעודה רשמית ובה יירשמו שני ההורים.
  אכן מעמדו של " שתוקי" עשוי להיות במקרים מסויימים חמור ממעמדו ההלכתי של ממזר וחבל לקחת סיכון מיותר.
  רצוי לפנות לעו"ד מגשר בתחום לצורך תיקון ההסכם וייצוגך בבית המשפט לענייני משפחה. את כמובן מוזמנת ליצור קשר עם משרדי.
  בהצלחה,

  תגובה
 • 16:58, 18 במרץ 2012

  תודה על התשובה, אבל באילו מקרים מצבו יהיה חמור?

  האם כדי למנוע זאת מספיק להכין תצהיר שבו פרטי האב?

  אנחנו רוצים להימנע ממצב בו לאחר רישום האב, האפוטרופסות מתחלקת בין שנינו ומחייבת להסכים על כל החלטה הנוגעת לחינוך הילד, הטיפול בו, מקום מגוריו, יציאתו מחוץ לגבולות הארץ וכדומה.

  האם האב יכול לתת לאם יפו כוח במקרה כזה?
  תודה,
  שירה

  תגובה
 • 21:24, 18 במרץ 2012

  שלום שירה,
  אני ממליצה לא לקשור בין סטטוס רישומי במשרד הפנים ובין ההסכם עליו ההורים חותמים. כל עוד ההסכם איננו פוגע בזכויות הקטין, ניתן להסכים על כל הסוגיות שציינת, קרי לרשום באופן מפורש, שהאם היא ההורה המשמורן ובסמכותה לקבוע את מקום מגורי הילד, זרם החינוך בו ייתחנך הילד וכו'. ניתן להוסיף כי במקרה בו תאלץ האם להעתיק את מקום המגורים לחו"ל האב מסכים מראש לכך.
  מקווה שהעניין ברור יותר כעת, בכל מקרה יש לערוך הסכם בסיוע עו"ד מוסמך המתמחה בתחום, יעוץ דרך פורומים/אתרים שונים איננו מספק, אלא נותן מענה בסיסי בלבד.
  בהצלחה.

  תגובה
מנהל הפורום:הילה בורנשטיין – משרד עורכי דין

מנהל הפורום: הילה בורנשטיין – משרד עורכי דין

מגשרת מוסמכת מטעם לשכת עורכי הדין, בעלת תואר ראשון L.L.B במשפטים ותואר ראשון במדעי המדינה. את התמ
למידע נוסף

053-9374947 חיוג
הודעה

הדיון סביב משמורת הקטינים הינו נושא רגיש ועדין בתחום דיני המשפחה. קיימת רגישות גבוהה של המערכת המשפטית והגופים המסייעים בגיבוש החלטה באשר לקביעת ההורה המשמורן. ילד זקוק לשני הוריו לאבא ולאמא – קשר קבוע ויציב עם שני ההורים  הכרחי לגדילת הילד והתפתחותו התקינה הפיזית והנפשית .
הפורום יעסוק במגמות החדשות בתחום המשמורת המשותפת, בסוגיית בירור האבהות תוך ביצוע בדיקת רקמות. בהורות משותפת ללא נישואין, בהסכמים להורות משותפת. נעסוק בסדריי ראייה וביקורים, בחזקת הגיל הרך, בבדיקת מסוגלות הורית והשלכותיה. בנוסף יעסוק הפורום בסרבנות הורית ובניכור הורי ובהשלכות המשפטיות לרבות הגשת תביעת נזיקין של קטין נגד ההורה שאינו מכיר בקטין. מטרת הפורום לסייע לציבור ההורים המצויים במשבר משפחתי לא פשוט לנסות  ולהאיר את דרכם למציאת פיתרון הולם וראוי להורים ולילדים.