• 17 במרץ 2012

הורות ללא הסכם הורות

הריתי מגבר בהסכמה ( יש לנו הסכם הורות בו רשום כי אנו מצהירים שהעובר המתפתח ברחמה של האם הוא מזרעו של האב) ובמעמד חתימת ההסכם, אמר לנו העו"ד שאין צורך בהסכם נוסף מכיון שמה שהסכמנו (האב לא משלם מזונות אך לא מעורב בשום רמה שהיא בהחלטות ובגידול) אינו חוקי ולכן גם אם נסכים על כך בנוכחות עו"ד ,ואחד מאיתנו יפר הסכם זה בית משפט לא יכיר בהסכם.

חשבנו שכדאי שהאב לא ירשם בת"ז על מנת שלא יגביל אותי בעתיד ( יציאה לחו"ל, אישורים וכוי"ב)
    כרגע קראתי מאמר http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4200108,00.html שבו כתוב כי
    על פי ההלכה היהודית, ילד ששם אביו איננו מופיע בתעודת הזהות שלו מוגדר כ"שתוקי", דהיינו ילד ששואלים אותו מי אביו והילד שותק. ילד כזה יהיה פסול חיתון, ויש פוסקים הטוענים שמעמדו חמור משל ממזר.

האם נכון? גם במקרה שאני יודעת מי האבא והאב יהיה מוכן להצהיר על אבהותו כשילד ירצה להתחתן או שבכל מקרה כל עוד לא רשמתי את האב בת"ז הילד פסול חיתון? ומעמדו גרוע משל ממזר?

האם כדאי לי לבקש מהאב שירשם בת"ז, היכן זה יכול להגביל אותי?

תודה,
    שירה.

17 במרץ 2012
  • 18 במרץ 2012

הורות ללא הסכם הורות

שלום שירה,
    חשוב מאוד שהאב יירשם במשרד הפנים כאביו של הילד.
    לילד יש זכות בסיסית לדעת מיהו אביו הן בהיבט הנרחב והן בהיבט הרשומי.
    חשוב שתונפק תעודה רשמית ובה יירשמו שני ההורים.
    אכן מעמדו של " שתוקי" עשוי להיות במקרים מסויימים חמור ממעמדו ההלכתי של ממזר וחבל לקחת סיכון מיותר.
    רצוי לפנות לעו"ד מגשר בתחום לצורך תיקון ההסכם וייצוגך בבית המשפט לענייני משפחה. את כמובן מוזמנת ליצור קשר עם משרדי.
    בהצלחה,

18 במרץ 2012
    • 18 במרץ 2012

הורות ללא הסכם הורות

תודה על התשובה, אבל באילו מקרים מצבו יהיה חמור?

האם כדי למנוע זאת מספיק להכין תצהיר שבו פרטי האב?

אנחנו רוצים להימנע ממצב בו לאחר רישום האב, האפוטרופסות מתחלקת בין שנינו ומחייבת להסכים על כל החלטה הנוגעת לחינוך הילד, הטיפול בו, מקום מגוריו, יציאתו מחוץ לגבולות הארץ וכדומה.

האם האב יכול לתת לאם יפו כוח במקרה כזה?
      תודה,
      שירה

18 במרץ 2012
      • 18 במרץ 2012

הורות ללא הסכם הורות

שלום שירה,
        אני ממליצה לא לקשור בין סטטוס רישומי במשרד הפנים ובין ההסכם עליו ההורים חותמים. כל עוד ההסכם איננו פוגע בזכויות הקטין, ניתן להסכים על כל הסוגיות שציינת, קרי לרשום באופן מפורש, שהאם היא ההורה המשמורן ובסמכותה לקבוע את מקום מגורי הילד, זרם החינוך בו ייתחנך הילד וכו'. ניתן להוסיף כי במקרה בו תאלץ האם להעתיק את מקום המגורים לחו"ל האב מסכים מראש לכך.
        מקווה שהעניין ברור יותר כעת, בכל מקרה יש לערוך הסכם בסיוע עו"ד מוסמך המתמחה בתחום, יעוץ דרך פורומים/אתרים שונים איננו מספק, אלא נותן מענה בסיסי בלבד.
        בהצלחה.

18 במרץ 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?