שחרור לחלופת מעצר-שיקולי בית המשפט - פורום מעצרים וזכויות חשודים ונחקרים

שאלה חדשה
 • אילן

  נשלח ע"יאילן 12:01, 22 ביולי 2012

  האם שופט חייב לקבל חלופת מעצר טובה שמוצעת מטעם הסניגוריה? אם לא- איך אפשר לגרום לכך שחלופת מעצר תתקבל והחשוד לא יהיה במעצר עד תום ההליכים?

  השב
 • 17:57, 22 ביולי 2012

  אילן שלום,
  השופט אינו חייב לקבל את חלופת המעצר המוצעת לו.
  שיקוליו הם:
  1. מסוכנות העצור. מסוכנות זו נמדדת מחומרת העבירה ונסיבותיה, עבר פלילי, הכחשה או הודייה בעבירה הנוכחית כאשר הכחשה מעצימה את המסוכנות-במיוחד בעבירות אלימות, התרשמות שירות המבחן ממסוכנות העצור בתסקיר המעצר, אם הוגש, ועוד.
  2. טיב החלופה המוצעת: האם החלופה יכולה לאיין או להקטין במידה משמעותית את המסוכנות הנשקפת מהעצור. האם מדובר במעצר בית, היכן (עדיף במקום מרוחק מהמתלונן/ת. בעבירות אלימות במשפחה וסמים-יתבקש בד״כ מעצר בית בעיר מרוחקת) וטיב הערבים (בני משפחה או חברים קרובים ביותר, נעדרי עבר פלילי, אשר נמצאו בקשר קרוב עם העצור ואינם מגוננים עליו או על מעשיו).

  במידה שהשופט סבור שמסוכנות העצור גבוהה, גם אם החלופה המוצעת טובה, הוא לא יורה על שחרור אלא על מעצר עד לתום ההליכים.
  מובן כי על החלטת השופט ניתן להגיש ערר בפני שופט בערכאה גבוהה יותר.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד פלילי אלון שליכטר

מנהל הפורום: עו"ד פלילי אלון שליכטר

בעל משרד המעניק שירותים משפטיים בתחום המשפט הפלילי והתעבורה. מייצג ומלווה נאשמים וחשודים במגוון עב
למידע נוסף

053-9367354 חיוג
הודעה
הפורום יעסוק באנשים ללא עבר פלילי, שהסתבכו לראשונה בחייהם עם החוק - ולא יודעים איפה להתחיל - הפורום משמש מקור מידע לפני הליך החקירה והמשפט כמו גם מניעת הפגיעה מפרסום הליך החקירה עצמו.
הפורום נועד גם לתת מענה לסוגיות בוערות בתחום המשפט הפלילי: הליכי החקירה והמעצר; זכויות חשודים ונאשמים; מה הם שלבי המשפט הפלילי? איך מקבלים חומר חקירה ומתי? האם ניתן לסגור תיק חקירה? האם ניתן למחוק רישום פלילי?