• 24 ביולי 2012

  שחרור למעצר בית עם יציאה לעבודה

  האם אפשר לבקש מבית משפט מעצר בית חלקי עם אפשרות יציאה לעבודה?
  האם בית משפט מאפשר זאת במקרה שהעבירה לא חמורה?

  24 ביולי 2012
 • 24 ביולי 2012

  שחרור למעצר בית עם יציאה לעבודה

  יוסי שלום,
  כאשר מוגשת בקשה למעצר עד לתום ההליכים, אם בית המשפט קובע שקיימת עילת מעצר ובוחר לשחרר למעצר בית, הרי שמדובר בד"כ בשחרור למעצר בית מלא.
  עם זאת, במקרים שמדובר בעבירה שאינה חמורה או שנסיבותיה אינן חמורות, לעתים תהיה הסכמה מראש של התביעה לשחרור למעצר בית חלקי (שהייה בבית בשעות הלילה בלבד או שהייה בבית ויציאה ממנו למקום העבודה בלבד בשעות מוגדרות).
  במידה שהנאשם שוחרר למעצר בית מלא-נהוג להגיש בקשה ליציאה לעבודה 3 חודשים לאחר תחילת מעצר הבית.
  על העבודה המוצעת להיות במקום נייח (לא נייד בנסיעות, מכיוון שהסיכוי שיאושר הוא קטן) ויש להשיג ערב צד ג׳ במקום העבודה המוצע, אשר יתחייב לפקח על הנאשם במקום העבודה. הערב המוצע צריך להיות מוכן להופיע בביהמ״ש ולענות של שאלות ביהמ״ש והתובע.
  חובתו הנה לדווח למשטרה במידה שהנאשם יוצא ממקום העבודה במהלך זמן העבודה. לשם כך הוא חותם על ערבות כספית (כמה אלפי ש״ח). כמו כן, יצטרך הנאשם לציין לביהמ״ש מי אמור ללוות אותו למקום העבודה ממקום מעצר הבית ובחזרה (בד״כ מדובר באחד הערבים המפקחים אך ניתן, כמובן, להציע ערב אחר, כגון חבר ממקום העבודה שגר בסמוך לנאשם שאולי גם מוצע כמפקח במקום העבודה).
  ביהמ״ש יכול לבחון את הבקשה ליציאה לעבודה בעצמו ולתת החלטתו בתום הדיון (יתקיים בתוך כשבוע-שבועיים לאחר קבלת תגובת התביעה לבקשה, במידה שהיא תתנגד לבקשה. במידה שהתביעה תסכים למבוקש-יאשר ביהמ״ש, מיידית, את הבקשה וייחתמו הערבויות בביהמ״ש).
  ביהמ״ש גם יכול, מראש, שלא לקבוע דיון אלא לבקש משירות המבחן לבדוק את הבקשה באמצעות הגשת תסקיר מעצר לעניין זה (עניין של כחודש וחצי). ביהמ״ש עושה זאת בד״כ, כאשר התבקש מראש תסקיר מעצר לשחרורו של הנאשם (לא בכל המקרים הללו אלא רק בחמורים שבהם), וכאשר מדובר בעבירה שנסיבותיה אינה קלות או שיש טענה מבוססת לאובססיביות של הנאשם-בעבירות אלמ״ב וכד׳.

  24 ביולי 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?