עיכוב עד לצורך חקירה - פורום מעצרים וזכויות חשודים ונחקרים

שאלה חדשה
 • זוהר

  נשלח ע"יזוהר 10:27, 6 במרץ 2012

  שלום, בן דודי במקרה היה עד למקרה תקיפה שנגמר בחבלה קשה. הוא נלקח לחקירה ולמרות שהיה רק עד ובכלל לא מעורב במקרה החוקרים התייחסו אליו כאילו הוא התוקף - צעקו עליו והשפילו אותו.הוא שבור. האם זה תקין? מה ביכולתנו לעשות?

  השב
 • 11:37, 6 במרץ 2012

  זוהר שלום,
  הצטערתי לקרוא את מה שעבר על בן דודך. אין ספק כי זו חוויה קשה.
  לגופו של עניין, לא בטוח שהוא עוכב בתור עד. ייתכן שהיה יסוד סביר לחשד שבשל הימצאותו בזירת האירוע ומסיבה נוספת הוא היה מעורב בביצוע התקיפה.
  עפ״י החוק, עדים לביצוע עבירה יש לחקור במקום האירוע או לזמנם לחקירה לתחנת המשטרה לשם גביית עדותם למועד סביר אחר. רק אם לא ניתן לזהותם או שיש חשש שלא יתייצבו לתחנה (כגון: אמרו שלא יתייצבו לחקירה) - ניתן לעכבם במיידי לחקירה בתחנה.
  במידה שדודך לא נחקר ״תחת אזהרה״, אזי סביר שנחקר כעד ולא כחשוד.
  כדי לוודא זאת, הוא יכול לגשת (עם ת.ז.) לכל תחנת משטרה ולבקש להוציא (חינם) גיליון רישום פלילי. במידה שהוא נחקר כחשוד, אמור להופיע לו תיק פתוח (מב״ד=ממתין לבירור דין) בגין אירוע התקיפה. אם כך יתברר, מומלץ שיפנה לעו״ד המטפל בנושא זה ע״מ שיגיש בקשה לסגירת התיק מחוסר אשמה.
  אם אכן קיים תיק פתוח, הרי שגם אם לא יוגש, בסופו של דבר, כתב אישום נגד ה״מעורבים״ האחרים, המשטרה שוכחת, פעמים רבות, לסגור התיק נגדם ומטפלת בתיק רק נגד החשוד העיקרי.
  ובינתיים, ה״מעורבים״ האחרים סובלים שנים מקיומו של תיק פתוח בגין אלימות/רכוש/סמים/מרמה שעלול לפגוע בהם קשות בקבלה לעבודה ממשלתית, בשירות בקבע/בשב״ס, בקבלת רישיון לרכב ציבורי, בקבלת אשרת כניסה (ויזה) לארה״ב ועוד.
  בברכה,
  עו״ד גיל באיער

  תגובה
 • 15:10, 7 במרץ 2012

  רק לתקן את עו"ד גיל היקר!
  ניתן לעכב עד לתחנת המשטרה גם כאשר אין אפשרות לחקרו במקום - כדאי שתעיין בקדמי סדר הדין בפלילים

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד פלילי אלון שליכטר

מנהל הפורום: עו"ד פלילי אלון שליכטר

בעל משרד המעניק שירותים משפטיים בתחום המשפט הפלילי והתעבורה. מייצג ומלווה נאשמים וחשודים במגוון עב
למידע נוסף

053-9367354 חיוג
הודעה
הפורום יעסוק באנשים ללא עבר פלילי, שהסתבכו לראשונה בחייהם עם החוק - ולא יודעים איפה להתחיל - הפורום משמש מקור מידע לפני הליך החקירה והמשפט כמו גם מניעת הפגיעה מפרסום הליך החקירה עצמו.
הפורום נועד גם לתת מענה לסוגיות בוערות בתחום המשפט הפלילי: הליכי החקירה והמעצר; זכויות חשודים ונאשמים; מה הם שלבי המשפט הפלילי? איך מקבלים חומר חקירה ומתי? האם ניתן לסגור תיק חקירה? האם ניתן למחוק רישום פלילי?