זימון לחקירה בלי סיבה רשומה - פורום מעצרים וזכויות חשודים ונחקרים

שאלה חדשה
 • שרית

  נשלח ע"ישרית 11:25, 28 במרץ 2012

  קיבלתי זימון לחקירה במשטרה אבל בזימון לא רשום על מה. הגרוש שלי טען לפני מס' שבועות שאני מתעללת בילדים שלי ולכן אני חושדת שזו הסיבה אבל לא יודעת בוודאות. שאלתי היא - אני לא אמורה לדעת מראש מה הסיבה שבגללה זומנתי לחקירה? זה זכותי, לא?

  השב
 • 12:05, 28 במרץ 2012

  שרית שלום,
  לא, המשטרה לא חייבת להודיע לך מראש באיזה נושא החקירה.
  הטעם לכך היא שהם לא רוצים שנחקרים יתכוננו לחקירה בצורה טובה ויבואו עם תשובות טובות, אליבי מוכן (במקרה המתאים), יביאו עמם עדים שיתמכו בגרסתם ועוד.
  במקרה של אנשים שהיה בחייהם אירוע "פלילי" אחד או חשד לכזה-ידוע להם במה מדובר אך יש אנשים שחוו, בחודשים האחרונים, מס' הסתבכויות כאלה, ולא יכולים לדעת מראש במה מדובר.
  בתחילת החקירה, החוקר מסביר לחשוד במה הוא חשוד, מסביר לו על זכותו שלא לומר דבר ועל ההשלכות של זה (עלול לחזק את הראיות נגדו) ועל זכותו להתייעץ עם עו"ד לפני החקירה (ואם אדם לא הספיק להתייעץ קודם עם עו"ד-זה השלב הקריטי להתייעץ איתו. חשוב מאוד להתקשר לעו"ד פלילי עפ"י מס' טלפון ששמרתם קודם בטלפון הנייד שלכם ולבקש ממנו להגיע לתחנה ע"מ לייעץ לכם לפני תחילת החקירה. החוקר מחויב להמתין זמן סביר עד שהעו"ד יגיע וייעץ לכם לפני שיתחיל לחקור אתכם. זמן סביר הנו כשעה).

  בנוגע לחקירה שלך: טוב תעשי אם לפני שתיגשי לחקירה-תיפגשי עם עו"ד פלילי, לשם קבלת ייעוץ.

  האינסטינקט הראשוני של חפים מפשע "לא עשיתי דבר ולכן אין לי ממה לחשוש" - פועל, לעתים, נגדם, כאשר בחקירה המשטרתית הם אומרים דברים שאינם צריכים לומר. עדיף להתייעץ עם עו"ד, לפני החקירה, מאשר אח"כ לעמוד מול כתב אישום, במקרה הרע, או לחכות שנה שלמה עד שהפרקליטות תסגור את התיק מחוסר ראיות (ואח"כ להגיש בקשה לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה).

  בהצלחה!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד פלילי אלון שליכטר

מנהל הפורום: עו"ד פלילי אלון שליכטר

בעל משרד המעניק שירותים משפטיים בתחום המשפט הפלילי והתעבורה. מייצג ומלווה נאשמים וחשודים במגוון עב
למידע נוסף

053-9367354 חיוג
הודעה
הפורום יעסוק באנשים ללא עבר פלילי, שהסתבכו לראשונה בחייהם עם החוק - ולא יודעים איפה להתחיל - הפורום משמש מקור מידע לפני הליך החקירה והמשפט כמו גם מניעת הפגיעה מפרסום הליך החקירה עצמו.
הפורום נועד גם לתת מענה לסוגיות בוערות בתחום המשפט הפלילי: הליכי החקירה והמעצר; זכויות חשודים ונאשמים; מה הם שלבי המשפט הפלילי? איך מקבלים חומר חקירה ומתי? האם ניתן לסגור תיק חקירה? האם ניתן למחוק רישום פלילי?