כמה זמן מותר להחזיק במעצר לאחר הגשת כתב אישום? - פורום מעצרים וזכויות חשודים ונחקרים

שאלה חדשה
 • ש.א

  נשלח ע"יש.א 05:03, 3 במאי 2012

  שלום רב כבר שוחחנו בטלפון...הבעל עצור כבר22 יום יש כתב אישום על איומים חולה נפש,מעצר ראשון ,לא מוצאים לו חלופת מעצר -כמה זמן מותר להחזיקו בבית המעצר עפי החוק ?הוא זקוק למעק רפואי מלבד בעיות הנפש גם בעיות רפואיות,ל.דם,סכרת,בצקות מזדהמות ברגליים,השמנת יתר, שוב תודה רבה

  השב
 • 13:15, 3 במאי 2012

  אחר הגשת כתב אישום, מותר להותיר אדם במעצר במשך 9 חודשים.
  בתקופה זו חייב ביהמ"ש להספיק לתת את הכרעת הדין (אשם או זכאי).
  אם ניתנה הכרעת הדין (אשם), והדיון נדחה לטיעונים לעונש (למשל, לשם קבלת תסקיר לעונש), מותר להותירו במעצר לפרק זמן נוסף, בלתי קבוע.
  במידה שהנאשם עצור והכרעת הדין לא ניתנה בתוך תקופת 9 החודשים - פרקליטות המדינה פונה לביהמ"ש העליון בבקשה להארכת תקופת המעצר ב-90 יום וביהמ"ש העליון (שופט יחיד שדן בבקשה) נעתר לבקשה בד"כ (כשמדובר בתיקים חמורים).
  בתיקים שאינם חמורים, ביהמ"ש העליון מחזיר את התיק לביהמ"ש שדן בתיק ע"מ לבחון חלופת מעצר.
  ניתן כך להאריך את המעצר בביהמ"ש העליון מס' בלתי מוגבל של פעמים. ככל שמבקשים מס' רב יותר של הארכות מעצר בדרך זו, כל ייטה ביהמ"ש העליון שלא לקבלן בפעמים הבאות ולבקש לשקול חלופת מעצר (תלוי בחומרת התיק).
  תיקים רגילים מסתיימים בתוך תקופת 9 החודשים מכיוון שאף שופט אינו רוצה שביהמ"ש העליון יראה שאינו יכול לסיים תיק פשוט בתוך 9 חודשים.
  כפי שכתבתי לך, במידה שלא תימצא חלופת מעצר, עדיף לסגור עם התביעה הסדר טיעון (לאחר שמסרת לי שכבר הודה בחקירתו במשטרה כי איים) שיוצג בפני ביהמ"ש במהירות האפשרית של מאסר לתקופה של 3 חודשים ויום (אולי יירד שליש בשל התקופה של יותר מ-3 חודשים) ומעצר מנהלי של שבועיים וחצי גם יירד כך שבעלך ישתחרר לאחר חודש וחצי עד חודשיים וחצי ולא יצטרך לשבת במעצר משך חודשים ארוכים. דברו עם הסנגור שלו והציגו אפשרות זו בפניו.
  לגבי בעיות רפואיות-שב"ס ערוך לכך עם רופאים ומתקנים וזוהי אינה עילה לשחרור.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד פלילי אלון שליכטר

מנהל הפורום: עו"ד פלילי אלון שליכטר

בעל משרד המעניק שירותים משפטיים בתחום המשפט הפלילי והתעבורה. מייצג ומלווה נאשמים וחשודים במגוון עב
למידע נוסף

053-9367354 חיוג
הודעה
הפורום יעסוק באנשים ללא עבר פלילי, שהסתבכו לראשונה בחייהם עם החוק - ולא יודעים איפה להתחיל - הפורום משמש מקור מידע לפני הליך החקירה והמשפט כמו גם מניעת הפגיעה מפרסום הליך החקירה עצמו.
הפורום נועד גם לתת מענה לסוגיות בוערות בתחום המשפט הפלילי: הליכי החקירה והמעצר; זכויות חשודים ונאשמים; מה הם שלבי המשפט הפלילי? איך מקבלים חומר חקירה ומתי? האם ניתן לסגור תיק חקירה? האם ניתן למחוק רישום פלילי?