open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     • 7 בספטמבר 2014

      עורך דין שניתק מגע חד צדדית

      יאיר שלום רב,

      השאלה הזו היא עקרונית אמנם שעורך דין אמור לדעת לענות ואודה מראש באם תיענה על ידך (למרות שאולי אינה קשורה בהכרח ישירות לנושא הפורום).

      עורך דין שמטפל בתביעה שהגשתי בסכום גבוה מאוד (מאות אלפים) בתיק שנמשך זמן רב וצפוי עוד להימשך זמן מה, החליט שהוא "נעלם מהשטח" כבר כחודשיים (גם לפני כן היה קשה להשיגו ותשובותיו במייל היו לקוניות וחלקיות ביותר, אך עכשיו זה נתק חד צדדי), ללא כל סיבה או צידוק נראה לעין.
      הוא אינו עונה לטלפונים (וגם לא מזכירתו), לא עונה לשאלות במייל, לא מעדכן במתרחש, לא מעביר העתק אליי של חילופי תכתובות בתיק בין הצדדים מולו מול בית המשפט (על אף שהתבקש מפורשות לכך), לא ניתן להתייעץ איתו בשום נושא ולמעשה חוטא לתפקידו. יתכן שאולי היו מהלכים עקרוניים בתיק שהתבצעו מצידו ללא ידיעתי ואחרים שאולי לא התבצעו מצד שני ברקע – אך לי אין כתובעת כל יכולת השפעה על כך או ידיעה על כך, ויתכן שחלקם אף בניגוד לרצוני.
      כל זאת על אף פניות חוזרות ומתועדות (אציין כי ידוע לנו בעקיפין שבתקופה הנ"ל הוא כנראה כן ממשיך לטפל בתיקים אחרים שבמשרדו באופן רציף ושוטף ומתקשר עם לקוחותיו).
      יתר על כן, לפני הנתק שיצר, אף הטעה אותי בעניין עקרוני במכוון כדי לנטרל את התנגדותי למהלך כלשהו בתיק (טען כי בית המשפט החליט החלטה כלשהי בתיק למרות שכלל לא כך ואפילו שהתברר כי הוחלט ההיפך –ויש את הוכחה על כך).
      למעשה אבד האמון בו, ביושרו, ובאינטרסים המניעים אותו.
      לפיכך אשמח לדעת מה הם ההשלכות לכך עבורי, וכיצד כדאי לי לפעול ?
      1)) האם כדאי לי לבלוע את הגלולה, ולהמתין לסיום התיק שאולי אינו רחוק מאחר שאולי רב הנזק שבהחלפתו על התועלת שבכך?
      (2) האם לאור האמור קיימת עילה מצידי לתבוע אותו על רשלנות בטיפול, עיכוב, סחבת, ושלילת כל אפשרות ליכולת ההשפעה שלי על התיק, והפסדים שנגרמו עקב כך?
      (למשל – טען בפניי שאם לא ימונה מומחה מטעם בית המשפט עד תאריך מסויים הוא ידרוש פיצוי חודשי מהנתבעים עבור הנזק שנגרם לי – אך לא טרח לעשות זאת בפועל).
      3)) האם בכלל הוא יהיה זכאי לקבלת שכר טרחה ממני באם אחליפו? (רובו אמור להיות מבוסס על אחוזים מתשלומי הנתבעים הצפויים). [אציין כי עבודתו העיקרית עד כה כללה מספר דיוני קדם שנכח בהם בעבר בנוסף להגשת כתב התביעה] – בחוזה עימו אין סעיף המגדיר מקרה של נקודות יציאה כלשהם.
      4)) כיצד אוכל לצפות בכל התכתובות בין הצדדים ומול בית המשפט בחודשים האחרונים ללא "עזרתו" של עורך הדין המטפל כרגע ?
      5)) האם וועדת האתיקה של עורכי הדין אמורה לראות זאת בחומרה – וכיצד היא עשויה לפעול באם תוגש פנייה אליהם בנושא ? האם כדאי לי להגיש פנייה ?
      6)) מה מומלץ לי לעשות כדי למזער את הנזקים שנגרמו ואת העתידיים בכל הנוגע לענייני שכר טרחה או באופן כללי למזער נזק בתיק?

      בתודה רבה מראש על זמנך.

      7 בספטמבר 2014
     • מנהל הפורום יאיר סקלסקי, עו"ד 8 בספטמבר 2014

      עורך דין שניתק מגע חד צדדית

      גלית שלום,
      שאלת הרבה מאוד שאלות חשובות וכואבות. אנסה להשיב על כולן, אם כי באופן כללי מאחר ואינני בקיא בפרטים.
      בטרם אעשה זאת עלי להדגיש כי הקשר עם הלקוח הנו 'עקב אכילס' של רבים מאיתנו עורכי הדין (לעיתים גם שלי) המטפלים בתיקים המתנהלים בבית משפט. הסיבה העיקרית לכך היא אופיו של תיק המתנהל בבית משפט (אולי במיוחד תיקי רשלנות רפואית). התיק פעיל לתקופות, ותקופות ממושכות אחרות לא נעשה בו דבר או שלא מתרחש שום דבר בעל משמעות. כך גם עורך הדין מוצא עצמו "מנותק" מלקוחו תקופה ממושכת ואין לו מה לחדש לו על ההתנהלות התיק, על אף שחלף פרק זמן למן העדכון האחרון. לכן יש לבחון האם התחמקות עורך דינך היא אכן התחמקות או שפשוט אין לו מה לחדש והוא מתקשה להעביר לך את המסר הזה. ברור לי שכך או כך אין זה תקין לא לענות לטלפון אך לא תמיד זה נובע מהתעלמות או מחוסר מקצועיות אלא מאופי ניהול התיק.
      אם אכן עורך דינך מתחמק במופגן ואם אכן הוא מעלים ממך פרטים מדרך ניהול התיק הרי שאין זה תקין.
      באשר לשאלותייך על פי מספרן:
      1. לא הייתי ממליץ להמתין לסיום התיק שכן עלייך להיות בקיאה בנעשה בו. אולי תמנעי גם נזקים לניהולו ואולי גם תגלי שהתיק מנוהל כהלכה והבעיה היא "רק" בתקשורת.
      2. בשלב זה נראה לי שלא ניתן להגיש תביעה ברשלנות מאחר וחלק בסיסי בעוולת הרשלנות הוא נזק. להבנתי, טרם נגרם נזק או שהוא ניתן לתיקון.
      3. אם תחליטי להחליפו זאת בהחלט זכותך אך סביר והגיוני כי הוא יקבל שכר ראוי על עבודתו עד כה וכך עלול לצאת שתשלמי שכ"ט פעמיים.
      4. ניתן להיכנס לאתר בתי המשפט, מערכת נט המשפט עם תעודת זהות ולראות חלק מהבקשות וההחלטות. www.court.gov.il/
      5. לשכת עורכי הדין תתערב רק במקרים קיצוניים וסביר שכל שהיא תעשה זה לבקש מעורך דינך להיות איתך בקשר יותר תכוף.
      6. אני ממליץ כי תכתבי לעורך הדין מכתב ובו תמני את טענותייך, תבקשי להיפגש עימו על מנת לקבל עדכון על הנעשה בתיק ותבדקי האם התיק מטופל. אם כן, נראה לי שהדבר הפרקטי הוא להורות לעורך הדין להמשיך בייצוג ולעדכן אותך כאשר יש על מה לעדכן. אם בכ"ז לא תזכי למענה אזי ראוי להחליפו ולעמוד על תשלום מינימלי ככל שניתן על פועלו עד כה.

      בהצלחה,

      יאיר סקלסקי, עו"ד

      8 בספטמבר 2014
     forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
     close the form