עובד שגנב ממני בחו"ל - פורום משפט בינלאומי

שאלה חדשה
 • אריאל

  נשלח ע"יאריאל 11:01, 2 באפריל 2012

  שלום רב, אני אזרח ישראלי אבל מתגורר כבר המון שנים באוסטרליה. יש לי שם מס' עסקים. לפני מס' שבועות העסקתי בחור מהארץ. הבחור עבד שם באופן לא חוקי. כמעט חודש אחרי שהתחיל לעבוד באחת החנויות שלי גיליתי שהוא גונב מוצרים מהחנות והוא גם גנב קצת כסף. עד כמה שידוע לי הוא כרגע נמצא בארץ. אני אשאר בארץ עוד מס' שבועות. אני רוצה לתבוע אותו.את התביעה אני מגיש בארץ או באוסטרליה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

  יואב סלומון,מנהל הפורום

  12:09, 2 באפריל 2012

  שלום אריאל,
  על פי מה שאתה מוסר הסמכות הפורמאלית לדון בתביעה יכולה להיות גם לבית המשפט הישראלי (מקום מגוריו של הנתבע) וגם לבית המשפט באוסטרליה (מקום ביצוע הגניבה). אולם, אם תבחר להגיש תביעה בארץ עליך לזכור כי העדים שיוכיחו את הגניבה יצטרכו לבוא מאוסטרליה להעיד, ובנוסף החוק שחל על התביעה הוא החוק האוסטרלי ולכן תצטרך למסור לבית המשפט חוות דעת מומחה לחוק האוסטרלי שיסביר לבית המשפט מה קובע החוק באוסטרליה על מקרה כמו שלך. אם תגיש את התביעה באוסטרליה אזי אחרי שיינתן פסק דין תצטרך לבקש מבית המשפט בישראל לתת לפסק הדין האוסטרלי תוקף בארץ בהליך הנקרא "אכיפת פסק חוץ". עליך להביא בחשבון שבכל מקרה מדובר בהליכים שיימשכו זמן רב ולא יהיו זולים. עוד נקודה שעליך להביא בחשבון היא שגם אם תגיש את התביעה בארץ, יכול להיות שבית המשפט יחליט שהמקום הנכון לדון בה ("הפורום הנאות" בלשון משפטית) הוא אוסטרליה, משום שהעדים נמצאים שם והחוק האוסטרלי חל על התביעה.
  חג שמח

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יואב סלומון

מנהל הפורום: עו"ד יואב סלומון

עו"ד יואב סלומון, מנהל את משרד אבניאל, סלומון ושות', עורך דין משנת 1979, בעל ניסיון רב והתמחות במשפט
למידע נוסף

053-9374435 חיוג
הודעה

משקיע בחו"ל? מבצע עסקה בינלאומית? רוצה להרחיב את הפעילות למדינות אחרות? תובע בחו"ל? קיבלת ירושה בחו"ל? לא יודע איך להבטיח את זכויותיך? זה הפורום בשבילך