ארנונה במשרדים, מרפאות, באזור תעשייה - פורום ארנונה

שאלה חדשה
 • אולג

  נשלח ע"יאולג 11:41, 25 באוקטובר 2013

  שלום רב. פתחנו מרפאת שיניים באזור שנחשב אזור תעשיה (ועסקים - מסעדות, משרדים וכו'). הודענו על המעבר לעירייה והם החליטו לגבות מאיתנו תשלום על כל השטח כמרפאה (110 מ"ר). בפועל, חדר המרפאה הוא כ13 מ"ר בלבד. חדר המתנה שגודלו הוא כ12 מ"ר. מטבחון כ7מ"ר. משרד כ9 מ"ר. מסדרות כ7 מ"ר. ועוד שלושה חדרים ששניים מהם משמשים כרגע כמחסן - שני החדרים ביחד כ16 מ"ר, חדר סטרלזציה כ5 מ"ר, מחסן לציוד רפואה כ5 מ"ר, וחדר אחד ריק כ12 מ"ר. השטח נטו הוא כ90 מ"ר, ובטופס הארנונה כתוב 110 מ"ר (כנראה מוסיפים כ20% לברוטו). האם יש לנו דרך לסווג בצורה שונה חלקים שונים של הנכס? מה בעצם נכנס תחת הקטגוריה "מרפאה", ומה נחשב כ"משרד" או "מחסן". בנוסף, חשבנו (בחדר הריק), לפתוח מעבדה דנטלית שהיא כמדומני נכללת בקטגוריית "בתי מלאכה". איזו ארנונה יותר יקרה, של בית מלאכה, או של "חדר ריק" במשרדים? תודה על העזרה! איך (והאם) אנחנו יכולים לסווג את

  השב
 • 08:50, 27 באוקטובר 2013

  לא ציינת באיזו רשות מקומית מדובר ולכן קשה לתת תשובה קונקרטית. קיימות שתי גישות לסיווג נכס ארנונה, כאשר ישנם מספר שימושים - לפי כל חלק וחלק בהתאם לשימוש או לפי השימוש העיקרי. יתכן וברשות שלך דווקא תעריף מרפאות הוא הכי זול. לגבי שטח הנכס, גם זה תלוי רשות ובמרבית המקרים הוא חיוב ברוטו (כולל קירות וחלק יחסי בשטח המשותף).

  תגובה
 • 19:49, 27 באוקטובר 2013

  המשרד נמצא באזור התעשיה הדרומי של נתניה.

  תגובה
 • 15:39, 29 באוקטובר 2013

  כפי שנקבע בצו הארנונה של עיריית נתניה כל בנין או מספר מבנים סמוכים השייכים או המשמשים לעסק אחד ואשר
  ניתן לסווגם בסיוגים שונים לצורך צו ארנונה זה, יסווגו בסיווג אחד בהתאם למטרת השימוש העיקרית. לפיכך החיוב לפי השימוש העיקרי הוא כדין. סיווג הנכס כמלאכה יוזיל משמעותית את הארנונה אם כי אופן סיווג מרפאות שיניים או מעבדות לא הוכרע בפסיקה.

  תגובה

ארנונה, אגרות והיטלים, דרישה מהעירייה, הליכי גביה, איך מתמודדים עם הרשות המקומית? מה קובע החוק? מה מותר ומה אסור? מדיניות מיסוי ראויה בשלטון המקומי וכל שאלה שתרצו בתחום, בפורום זה.