משפט אזרחי בצבא - פורום דיני צבא

שאלה חדשה
  • שי

נשלח ע"ישי 10:00, 23 ביולי 2012

שלום, רציתי לדעת מה הדין אם מתקיים נגדי הליך משפטי אזרחי בזמן שאני בצבא? מה עושים עם אני אקבל עונש בפועל? ואם אני זכאי לייצג חינם?

השב
  • מנהל הפורום:עורך דין עידן דביר

עו"ד עידן דביר,מנהל הפורום

22:36, 23 ביולי 2012

שי שלום,

חסר לי מידע אודות סוג ההליך שמתנהל נגדך, אך אנסה לענות לך עד כמה שניתן.

א. ניהול הליך באזרחות ניתן במהלך השירות הצבאי. בכפוף להצגת זימון למשפט או החלטת שופט מחויב מפקדך לאשר יציאתך למשפט באופן שתגיע אליו במועד ובזמן שנקבע.

ב. אם אתה מקבל עונש מאסר בפועל - הצבא מספח אותך מרגע הכניסה למעצר ליחידה רשומית שנמצאת תחת אחריות בסיס מיטב (בקו"ם). אתה למעשה רק רשום באותה יחידה אך עליך להודיע לאיש קשר שם כשתצא מהכלא על מנת שלא יכריזו עליך כעריק\נפקד. יש מספר מקרים שאדם סיים עונש ולא הודיע בזמן ולאחר מכן נשפט על עניין של נפקדות\עריקות - לכן אמליץ לך להימנע ולעמוד בקשר עם הגורמים הצבאיים. הדבר נכון גם לגבי מצב של מעבר ל"מעצר בית" או חלופת מעצר אחרת - על אחריותך להודיע לצה"ל - לגורם המתאים על שינוי במצבך!

ג. יצוג חינם בהליך שאיננו צבאי אתה יכול לנסות לקבל בשלוש דרכים: מהמדינה, מהסנגוריה הצבאית או מקצין העיר.
    המדינה יכולה למנות לך סנגור אם אתה מואשם בעבירה משמעותית ו\או אם בית המשפט יקבע שאינך יכול למנות עקב מצב כלכלי (לעניין זה - אתה הרי מרוויח משכורת חייל).
    הסנגוריה הצבאית יכולה לספק לך יעוץ - אך אינה חייבת לעשות כן ואינני מאמין כי תייצג אותך בהליך "אזרחי".
    קצין העיר - יש גורם בקצין העיר שתפקידו להעניק סיוע משפטי לחיילים בתחומים שונים. לרוב לא מדובר בתחום פלילי אבל מומלץ לבדוק.
    מעבר לאלה - אתה יכול לפנות למש"קית ת"ש שתבחן אם ניתן לקבל סיוע בערוצי ת"ש.

בהצלחה!

תגובה
מנהל הפורום:עורך דין עידן דביר

מנהל הפורום: עורך דין עידן דביר

עורך דין עידן דביר מתמחה בדין הצבאי על רבדיו השונים ועוסק בכל תחומי המשפט הצבאי לרבות משפט צבאי-פליל
למידע נוסף

053-9374030 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בכל הסוגיות המשפטיות הקשורות בדין הצבאי, בין היתר בנושאים של העמדה לדין במערכת הצבאית בבתי הדין ובדין משמעתי בגין עבירות משמעת ו\או פליליות, ליווי בשלבי מיוני הגיוס לצה"ל ושיבוץ בתפקידים צבאיים ו\או תנאי שירות מסויימים, זכויות חיילים בשירות סדיר\קבע או חיילים משוחררים, טיפולי ת"ש ביחידה, העלאת\הורדת פרופיל רפואי, ועוד ועוד ועוד ...