עלייה למשפט על אי דיווח על שתיית אלכוהול בבסיס - פורום דיני צבא

שאלה חדשה
 • מעיין

  נשלח ע"ימעיין 23:36, 16 באפריל 2013

  שלום,ביום שבת חיילים הביאו אלכוהול לבסיס וחבר של חבר שלי הזמין אותם לשתות אצלהם בחדר. חבר שלי בכוננות ואינו יכול לנטוש את החדר אלא אם כן זה ברשות. הוא לא נגע באלכוהול ואמר להם שעדייף שלא ישתן.. א"ק בבסיס גילו זאת והעלו את כולם משפט! הוא לא דיווח על על כך שיש אלכוהול כי לא רצה שיווצר מין חרם ושלא יקרא "שטינקר" . מעלים אותו מחר משפט על אי דיווח . איזה עונש הוא יכול לקבל? האם יש פקודה שאומרת שחייב לדווח? אודה לך אם תחזור אלי בהקדם,תודה!!

  השב
 • מנהל הפורום:עורך דין עידן דביר

  עו"ד עידן דביר,מנהל הפורום

  13:03, 18 באפריל 2013

  מעיין שלום,

  בצבא ישנן פקודות המסדירות איסור של החזקת אלכוהול ושתיית אלכוהול בבסיס צבאי. במצב דברים זה בו אדם (חייל) ידע על חיילים השותים אלכוהול בבסיס המדובר במצב דברים שניתן לפרש אותו כעבירה על פקודות והוראות מחייבות בצבא.
  בית הדין הצבאי לערעורים התייחס לסוגיה זו בעבר בעניין דומה וקבע כי גם הימצאות בסביבה בה מבוצעות עבירות על פקודות הצבא ופגיעה במשמעת הצבא בדרך של נוכחות ואי דיווח על ביצוע עבירה היא התנהגות שאיננה מצופה מחייל.

  לגבי העונש - תלוי בדרגת קצין השיפוט - על פניו ניתן יהיה להושית על חברך עונש משמעתי של עד מחבוש 20 ימים לכל היותר אלא אם יישפט ע"י קצין בכיר יותר מסא"ל.

  בהצלחה!

  תגובה
מנהל הפורום:עורך דין עידן דביר

מנהל הפורום: עורך דין עידן דביר

עורך דין עידן דביר מתמחה בדין הצבאי על רבדיו השונים ועוסק בכל תחומי המשפט הצבאי לרבות משפט צבאי-פליל
למידע נוסף

053-9374030 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בכל הסוגיות המשפטיות הקשורות בדין הצבאי, בין היתר בנושאים של העמדה לדין במערכת הצבאית בבתי הדין ובדין משמעתי בגין עבירות משמעת ו\או פליליות, ליווי בשלבי מיוני הגיוס לצה"ל ושיבוץ בתפקידים צבאיים ו\או תנאי שירות מסויימים, זכויות חיילים בשירות סדיר\קבע או חיילים משוחררים, טיפולי ת"ש ביחידה, העלאת\הורדת פרופיל רפואי, ועוד ועוד ועוד ...