משמעות של חוסר הרשעה - פורום דיני צבא

שאלה חדשה
 • אבי

  נשלח ע"יאבי 07:11, 12 במרץ 2015

  במצב של חייל נורמטיבי שטעה בתום לב ללא עבר יש כתב אישום על גניבה באזרחות והוא מגיע להסדר עם פרקליטות המדינה על סגירת תיק בחוסר הרשעה ועבודות שרות ותשלום . 1.איך חוסר הרשעה משפיע על הצבא איך שם רואים את זה האם יכולים לפטר אותו מקבע אם תוכל לפרט בעניין? 2.האם החייל חייב לדווח לצבא למפקדים על כתב האישום (למרות שהתיק הולך להסגר במפגש אחד בין העורך דין לפרקליט ללא מעורבות החייל ) שאזי רק הרכילות יכולה לפגוע בו קשה בהמשך השרות ובמשפחתו ,איך ניתן לעשות זאת חכם?. 3.האם אותו בעל חנות שהתלונן במשטרה יכול בנוסף לתביעת הפרקליטות המדינה לתבוע אותו אזרחית אם כן איך ניתן למנוע זאת בשלב הראשוני מול פרקליטות המדינה? לתשובתך המפורטת והמקצועית אודה.

  השב
 • מנהל הפורום:עורך דין עידן דביר

  עו"ד עידן דביר,מנהל הפורום

  12:28, 12 במרץ 2015

  אבי שלום -
  נוכח העובדה שנתת פרטים מלאים ושאלתך ממוקדת אשמח להשיבך בפירוט הנדרש.

  1. הליך שהסתיים ב"אי הרשעה" בערכאת משפט אזרחית (לא צבאית) הוא למעשה לא צריך ולא יכול להשפיע על שירותך הצבאי בכל מובן שהוא. בצה"ל לא צריכים להיות מודעים לעניין זה ואין בהליך כאמור כדי לפגוע בתפקודך ו\או תפקידך בבסיס. הדבר גם לא צריך לעמוד כשיקול להתרת התחייבות לקבע.
  2. אין חובת דיווח על ידך למפקדים, כמובן שאם תישאל אז כל אדם צריך להשיב בכנות ובפתיחות וככלל עדיף לא לשקר ולא למסור ידיעות כוזבות למפקדים. יחד עם זאת, יש לציין כי זכותך לפרטיות עומדת בעינה. אין זה נכון כי העובדה שמדובר ב"אי-הרשעה" אומרת שההליך חסוי - ההליך למעשה הוא הליך פומבי כל עוד אינו מתקיים בדלתיים סגורות. אם ברצונך שההליך יהיה בדלתיים סגורות ויש סיבה לכך - אציע לך לדבר עם עורך דינך לגבי כך.
  3. בעל החנות יכול לתבוע אותך לאחר שהודאת בעובדות. אני מציע כי במקרה זה היות ואתה כבר מיוצג אז תגבר עם עורך דינך לגבי כך. בעיקרון - לעיתים יכול והתשובה המתאימה תהיה בכך שיסוכם גם עם המתלונן (בעל החנות) על תשלום פיצויים מסויימים.

  בהצלחה!!

  תגובה
מנהל הפורום:עורך דין עידן דביר

מנהל הפורום: עורך דין עידן דביר

עורך דין עידן דביר מתמחה בדין הצבאי על רבדיו השונים ועוסק בכל תחומי המשפט הצבאי לרבות משפט צבאי-פליל
למידע נוסף

053-9374030 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק בכל הסוגיות המשפטיות הקשורות בדין הצבאי, בין היתר בנושאים של העמדה לדין במערכת הצבאית בבתי הדין ובדין משמעתי בגין עבירות משמעת ו\או פליליות, ליווי בשלבי מיוני הגיוס לצה"ל ושיבוץ בתפקידים צבאיים ו\או תנאי שירות מסויימים, זכויות חיילים בשירות סדיר\קבע או חיילים משוחררים, טיפולי ת"ש ביחידה, העלאת\הורדת פרופיל רפואי, ועוד ועוד ועוד ...