יבוא בלעדי של מוצר ומניעת יבוא מקביל שלו לארץ - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
  • גורגי

נשלח ע"יגורגי 22:31, 20 באוקטובר 2013

שלום רב, יש לי הסכם בלעדיות עם יצרן של מוצר מאוד מוכר בהונג קונג. הוא רשם סימן מסחר בארה"ב, ברוב מדינות אירופה אבל בישראל הוא לא רשם. אני רוצה לנסות למנוע ייבוא מקביל של המוצר לישראל (מישהו שיקנה בארה"ב/אירופה ויביא לארץ ) אם אני ארשום סימן מסחר בארץ זה יעזור לי ? האם אני חייב את ההסכמה של היצרן בהונג קונג ? (יש לי הסכם בלעדיות איתו למכור בארץ להרבה שנים... )

השב
  • 09:34, 21 באוקטובר 2013

גורגי שלום.

תודה על המייל.

ייבוא מקביל הינו תחום מאד מעניין בדיני הקניין הרוחני. באופן עקרוני, על פי כמה פסקי דין המובילים בתחום, אין פסול בייבוא מקביל. זאת בהנחה כמובן שאותו יבואן מקביל מייבא ארצה סחורה אמיתית ולא מזוייפת.

יחד עם זאת, צריך לבדוק את המקרה שלך לעומק. בסופו של יום, צריך לבדוק כל מקרה לגופו. ייתכן ומעשיו של היבואן המקביל מהווים, גניבת עין ו/או התערבות לא הוגנת ו/או עשיית עושר ללא משפט. בקיצור, מומלץ לך לבדוק את נסיבות המקרה מול עו"ד הבקיא בתחום.

מאד הייתי ממליץ לרשום את סימן המסחר בישראל. הסימן צריך להירשם על שם בעל הסימן, קרי, על שם החברה מהונג קונג. אותך ניתן לרשום כ"בעל רשות" על אותו הסימן.

בברכה,

תגובה
  • 21:19, 21 באוקטובר 2013

תשובה מצוינת! תודה!

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.