רישום סימן מסחר על צורה של מוצר - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • אוסנת

  נשלח ע"יאוסנת 10:22, 14 באוגוסט 2016

  ניב שלום, האם אני יכולה לרשום סימן מסחר על הצורה של מוצר שאני מייצרת?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

  עו"ד ניב מורן,מנהל הפורום

  10:57, 14 באוגוסט 2016

  אוסנת שלום רב ותודה על שאלתך.

  בפקודת סימני המסחר נקבע ש"סימן" יכול להיות: אותיות, ספרות, מלים, דמויות או אותות אחרים או צירופם של אלה, בשני ממדים או בשלושה. כלומר, צורה תלת מימדית של מוצר, העומדת ביתר כללי הרישום, יכולה בהחלט להירשם ולהוות סימן מסחר.

  עם זאת, בתי משפט בישראל ורשם סימני המסחר קבעו מגבלות נוקשות על רישום צורות מוצרים כסימני מסחר, כשאחד השיקולים לכך הוא הרצון למנוע "עקיפה" של דיני המדגמים באמצעות רישום סימני מסחר על צורות מוצרים, דבר שיגביל תחרות וייפגע בסופו של דבר בצרכן. לכן, נקבע שסימן שהוא צורתו של המוצר או אריזתו יהיה כשיר לרישום בהתקיים שלושת התנאים הבאים:

  1. הסימן משמש בפועל כסימן מסחר.

  2. צורת הסימן אינה פונקציונלית או אסתטית באופן ממשי.

  3. הסימן רכש אופי מבחין כתוצאה משיווק, פרסום ושימוש אינטנסיביים.

  כללים אלה מצמצמים ומגבילים מאוד את היכולת לרשום צורות מוצרים ואריזות מוצרים כסימני מסחר.

  לאחרונה, קבע הרשם שניתן יהיה לוותר על בחינת התנאים דלעיל, אם בסימן שהוא צורת המוצר או אריזתו כלול סימן או רכיב ייחודיים המזוהים עם בעליו של הסימן. כך למשל, נרשם סימן מס' 236294 iPhone Tradedress שאומנם הוא צורתו של מכשיר ה-iPhone4 אך הוא כולל אייקונים של אפליקציות ייחודיות המזוהות עם apple ועל כן הוא כשיר לרישום.

  לכן, בטרם מגישים בקשה לרישום סימן תלת-מימדי מומלץ להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום.

  בברכה,
  ניב
  *האמור בתשובה זו הינו בגדר מתן מידע כללי בלבד ואינו מהווה תחליף לקבלת ייעוץ משפטי.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.