עיכוב במכס של בובות וצעצועים - פורום סימני מסחר, מותגים ומכס

שאלה חדשה
 • ירון בצלאל

  נשלח ע"יירון בצלאל 09:11, 27 בספטמבר 2016

  שלום, קיבלתי דיווח שמכולה שייבאתי מסין עוכבה בנמל אשדוד בשל הפרה של סימני מסחר וזכויות יוצרים. חשוב לי להבהיר שבמכולה יש המון סחורה ורק חל ממנה לפי מה שאני מבין הוא בובות וצעצועים עם דמויות של דיסני ומארבל. מה אפשר לעשות כדי לשחרר את הסחורה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

  עו"ד ניב מורן,מנהל הפורום

  09:27, 27 בספטמבר 2016

  ירון שלום,

  בפקודת המכס נקבע שלפקיד המכס סמכות לעכב טובין הנחשדים כטובין מפרים של זכויות קנין רוחני. במקרים בהם פקיד המכס חושד שסחורה מיובאת מפרה זכויות, הוא מעכב את הטובין ומודיע לבעל הזכות על אפשרותו לנקוט בהליכים כנגד היבואן.

  על-פי הפרקטיקה המכס נוקט באחת משתי אפשרויות:

  נוהל קצר: המכס מעכב את הטובין לשלושה ימים ומעדכן את בעל הזכות על התפיסה. במקרה זה, כתנאי להשמדת הטובין על בעל הזכות לתת בתוך שלושה ימי עסקים חוות דעת מנומקת המפרטת שאכן מדובר במוצרים מפרים ואת הסיבות לקביעה זו, וכן כתב התחייבות להצטרף בנתבע בכל הליך שייפתח היבואן כתוצאה מהשמדת הטובין. במקרה זה המכס ישמיד את הטובין ללא הליכים נוספים.

  נוהל ארוך: המכס מעכב את הטובין למשך עשרה ימי עסקים. על בעל הזכות להפקיד ערובה בסכום שנקבע על-ידי המכס ולהגיש בתוך 10 ימים תביעה כנגד היבואן לבית המשפט המוסמך. בדר"כ אחרי הפקדת הערבות ינהלו הצדדים מו"מ על מנת לסיים את ההליך בדרך של פשרה מבלי להזדקק להליכי משפט.

  לעיתים, במקרים בהם נתפסת סחורה מפרה בכמות קטנה לצד סחורה חוקית, יכול היבואן לשאת בהוצאות ההשמדה ואחסנה מראש ובכך להימנע מכל הפרוצדורה הכרוכה בהליכים אלה, אך הדבר נתון לשיקול דעת יחידת התפיסות.

  אנו ממליצים לך לפנות לעו"ד המתמחה בתחום על מנת שיוכל לייעץ לך בדבר האפשרויות הפתוחות בפניך או יסייע לך בניהול המו"מ עם בעל הזכות.

  בהצלחה.

  ניב

  *האמור בתשובה זו הינו בגדר מתן מידע בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי. השימוש במידע בתשובה זו הוא על אחריות המשתמש בלבד. על מנת לקבל ייעוץ משפטי פרטני יש לפנות לעו"ד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ניב מורן

מנהל הפורום: עו"ד ניב מורן

בוגר במשפטים LL.B (בהצטיינות) המסלול האקדמי המכללה למינהל (2009); תואר שני במשפטים LL.M מאוניברסיטת
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

סימני מסחר, הידועים בשפה לא משפטית/פשוטה כ"מותגים", הינם אותם השמות, סימני לוגו ועיצובים המכסים את המוצרים ו/או השירותים המשווקים לקהל הצרכנים.
סימני מסחר מקלים על הצרכן בזיהוי מקור וטיב הסחורות/שירותים. אין חובה לרשום סימן מסחר אצל רשם סימני המסחר. אך יתרונות הרישום ביחס לעלות הרישום הופכים את הליך הרישום לכדאי ביותר. בפורום זה, ניתן לקבל מענה לשאלות הטכניות בהקשר להליך רישום סימני המסחר אצל רשם סימני המסחר. כמו כן, ניתן לקבל מענה בנושאים הקשורים להליכים משפטיים מול רשם סימני המסחר. הליכים הכוללים התנגדויות, בקשות למחיקת סימן מסחר ועוד.
כמו כן, בפורום זה יידון כל נושא אכיפת זכויותיו של בעל סימן מסחר בבתי המשפט. כפי שיוסבר בפורום, ניתן לאכוף גם את זכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו סימן רשום בפנקס סימני המסחר. אך כפי שיידון בפורום, זכויותיו של בעל סימן מסחר רשום עדיפות ביחס לזכויותיו של בעל סימן מסחר שאינו רשום. כל הנושאים הנ"ל, וכן כל נושא אחר הקשור לסימני מסחר, יידונו בפורום זה.