האם אמא שלי זכאית לפיצויים? - פורום פיצויים לניצולי שואה

שאלה חדשה
 • מאיה

  נשלח ע"ימאיה 10:48, 18 בספטמבר 2014

  שלום רב, אמא שלי, נולדה באוגוסט 1944 בורשה. סבתי צעדה איתה על הידיים קילומטרים והצליחה איכשהו להתאחד עם סבי ולשרוד את המלחמה הנוראה (כל המשפחה של סבי וסבתי נהרגו במלחמה). במהלך המלחמה, סבתי עברה כ- 30 בתים בכל הבית היתה מספר שבועות/חודשים עד שמשהו היה מביט בה קצת אחרת והיא היתה עוברת לכתובת הבאה (דומה מאוד לסיפור של הפסנתרן...) סבי היה במחתרת פולנית שעזרה ליהודים אך הוא לא הצליח ולהציל את משפחתם, את סבתי הצליח להציל מהגטו רגע לפני שפינו אותה ברכבת לאושוויץ כשחזר להציל את שאר בני המשפחה גילה שזה כבר מאוחר מדי... לאורך כל שנות המלחמה, סבי וסבתי נפגשו רק פעמים ספורות. באחד הביקורים הרתה סבתי עם אימי. אמא שלי עלתה לארץ יחד עם אמה בשנת 1957 ויש בידנו את הדרכון של סבתי שאיתו עלו השתיים (סבי נפטר מהתקף לב ב- 56 כשהוא בן 42 בלבד). יש לציין שסבתי באה ממשפחת שרייר שהיתה משפחה מאוד עשירה בברוצלב, היו בידיה כמה נכסים ואף מפעל לקמח. כמו כן, אחותה היתה נשואה לאאיש הכי עשיר בעיר, והיו ברשותם נכסים רבים. סבתי אגב היתה היורשת היחידה רק שהממשלה הלעימה את כל הנכסים.... היות וסבתי לא רצתה שום קשר לפולין אחרי שעלתה, אמי כבדה את החלטתה, אבל עכשיו אנחנו הדור השני לתופת הזאת תוהים, האם מגיעים לאמא שלי, שעד היום כל יום שואה מתכנסת בביתה כדמעות חונקות אותה ועצבות מלווה אותה בכל יום, איזשהם פיצויים? האם אנחנו יכולים לדרוש חזרה את נכסי המשפחה? תודות רבות, מאיה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד דוד ידיד

  עו"ד ידיד,מנהל הפורום

  09:13, 21 בספטמבר 2014

  מאיה שלום,
  מהנתונים שפירטת אני מוצא שבאם אמך היתה עולה לישראל לפני המועד הקובע, בחודש אוגוסט 1953, נהיר שהיתה מוכרת היא לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. לאור שנת עלייתה לישראל, יש לבחון את סיפורה הפרטני, כפי ששמעה אותו מהוריה, בכדי להחליט באם היא יכולה להיות מוכרת גם מכוח קרן ס' 2 של ועידת התביעות וחלופין חוק ההטבות.

  למיטב ידיעתי, המצב המשפטי בוורוצלב אינו מאפשר כיום השבת רכוש שהולאם ע"י הקומוניסטים.

  את מוזמנת עם אמך בכדי לעבור על הפרטים הנוספים לעניין זכאותה לפיצויים.

  ברכת שנה טובה,

  עו"ד ידיד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד דוד ידיד

מנהל הפורום: עו"ד דוד ידיד

פועל בדרכים שונות מזה 30 שנה, בשירות ניצולי השואה. מייצג ניצולי שואה רבים בערכאות השונות, בכדי להביא
למידע נוסף

053-9374940 חיוג
הודעה

פורום זה עוסק במימוש הזכויות לניצולי שואה מהקרנות המרכזיות המטפלות בנושא - פיצויים מהרשות לזכויות ניצולי השואה, ועידת התביעות, והביטוח הסוציאלי הגרמני. בפורום אדאג לעדכן בהתפתחויות השונות, פסקי הדין וההחלטות השונות בתחום זה.