• 15 באוקטובר 2012

  מכירת בתים בהרחבה

  יש באפשרותי לרכוש בית בהרחבה בקיבוץ העוגן, אני יודע שיש תקופה המחייבת אותי לגור שם לפני מכירת הבית. שאלתי היא היכן אוכל לקבל את האינפורמציה הנ"ל ומהן המגבלות הנוספות. הרי ברור שאת שבהטבה מסוג זה גלום רווח הון (הקרקע ניתנת בחינם). אשמח לקבלת אינפורמציה כתובה בנושא או אתר שמרכז תשובות לגבי הגבלות ותקנות בהרחבת הקיבוצים.
  תודה

  15 באוקטובר 2012
 • 15 באוקטובר 2012

  מכירת בתים בהרחבה

  רז שלום, ראשית חשוב לברר איזו סוג עסקה זו: האם מדובר בהרחבה קהילתית קלאסית (דהיינו: ללא קבלה לחברות בקיבוץ) או שמא המדובר בקליטה לחברות בקיבוץ. לסוגיה זו משמעות מכרעת לתשובה. בהנחה שהמדובר בקליטה לחברות (ואני כותב זאת בעקבות הודעתך כי לא משלמים על הקרקע), הרי שכל נושא "תקופת הצינון" למגורים אמור להיות מוסדר בהסכמי ההתקשרות שבין המוכר לבין הקיבוץ, שכן מה שאת רוכשת זה את זכויות החוזריות של המוכר, כפי שאלה משתקפות בהתקשרות שבין המוכר לבין קיבוץ העוגן. על כן, אני מציע לך לבקש מהמוכר את סט ההסכמים עליהם הוא חתום מול קיבוץ העוגן, ושם את אמורה לראות מה הזכויות אותן את רוכשת, מלבד "הבלוקים" של הבית.
  במידה והמדובר בהרחבה קהילתית קלאסית, הסיפור אחר לגמרי שכן מלבד הקיבוץ, או האגודה הקהילתית, המעורבת בעסקה, הרי שגם מינהל מקרקעי ישראל מעורב בה שכן הוא זה שאמור לאשר את העברת הזכויות.
  סוף דבר, את חייבת לברר מהם זכויות המוכר בבית, ולפעול בהתאם לאמור לעיל.
  כמובן, שלצורך ביצוע העסקה ואף לפני כן חשוב מאוד לקבל ייעוץ ספציפי ופרטני מעו"ד המתמחה באגודות שיתופיות וספציפית בעסקאות מסוג שאת מעוניינת לבצע כעת, שכן העברת הזכויות במקרים כאלה מורכבת הרבה יותר מעסקאות בקרקע פרטית.
  בהצלחה, עו"ד צבי סיגל

  15 באוקטובר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?