• 2 בנובמבר 2012

  קיפוח בחלוקת נחלות

  שלום רב,
  אני חבר מושב, כשהורי היו חיים הייתי למעשה בן ממשיך (אני בן יחיד). במושב דור קיימת אפליה ניכרת לעין בחלוקת הנחלות שהיו בעבר, לדוגמא חברי מושב שנמצאים בקטריונים דומים לשלי, קיבלו מגרש במשבצת המושב, אחד מהם בונה בית לביתו והשני מכר (ללא הגרלה). לגבינו (המיעוט שנותר), הוחלט שנקבל באותם תנאים שפיתוח. מאז עברו שנים וכיום הודיעו שאין פיתוח במושב., בגלל התנגדות המינהל. לא מוכנים לפצות אותם על-כך בעוד שאחרים נהנו מאוד וזכו.
  מה קורה במקרה כזה. של קיפוח בולט.

  2 בנובמבר 2012
 • 6 בנובמבר 2012

  קיפוח בחלוקת נחלות

  משה שלום וברכה,
  קשה לתת תשובה חד משמעית בלי להכיר את כל פרטי ההתנהלות באגודה/מושב ספציפי זה.
  בעיקרון נדרש שאגודה תנהג בשיוויוניות כלפי כל חבריה, ולא תפלה אף אחד לעומת רעהו.
  עם זאת קיימים מקרים שבהם הקצאת מגרשים לנחלות לא נעשית בצורה שיויונית, בעיקר כאשר החלוקה לכולם לא נעשית בו זמנית עקב אילוצים שונים. התנאים להקצאת המגרשים (או לתשלומים הנדרשים ממקבל המגרש, כגון: דמי היוון המשולמים למינהל מקרקעי ישראל, וכו') משתנים מפעם לפעם, ולכן יכול להיות שמקבלי מגרשים במועד מסוים יהיו מחוייבים בתנאים קשים יותר מאלה שקבלו מגרשים בעבר. יש מקרים (כמו שכנראה קרה במושב דור) שבהם עקב אילוצים נדחה מאד המועד להקצאת מגרשים לחלק מן הנחלות שלא קבלו זכות למגרש במועד המוקדם יותר מסיבות שונות.
  יש לבדוק אם הסיבה לאי הקצאת מגרשים כיום נובעת מאילוצים שאינם קשורים לאגודה (שאז אי אפשר לבוא בטענות לאגודה) או ממדיניות של חוסר שוויון שנוהגת האגודה במיקצת חבריה ללא הצדקה (שאז ניתן לפנות כנגדה להליכים שונים).
  בברכה,
  עו"ד צבי סיגל

  6 בנובמבר 2012
  • 11 בנובמבר 2012

   קיפוח בחלוקת נחלות

   הנני מודה מאוד על התייחסותך בנושא. אני לא מוצא לנכון סיבה שהחלוקה לא נעשתה בו זמנית, כאשר למעשה חבר באותם קריטריונים כמוני כן קיבל בעבר נחלה וכיום בונה בית לביתו (בגיל הבת שלי). השאלה שנשאלת מה קורה כאשר האסיפה כללית מקבלת החלטה שמפלה את המיעוט? שלחתי מכתבים לועד המושבים ע"מ לצלם פרוטוקולים וישיבות הועד, אך טרם נעניתי. (כנראה יש להם מה להסתיר. המתנו שנים ארוכות עקב הבטחה שנקבל נחלה באותם תנאים בהרחבה. אך כיום הודיעו שאין הרחבה.
   באם המושב היה יוצא להרחבה בזמן שנקבע על פי התוכניות אזי הייתה הרחבה,. החברים פשוט התרגלו לא לשלם יקר... בהתחלה כן הייתה החלטה שתיהיה הרחבה. כך שלא ברור לי מהמושב מה הסיבות האמיתיות ונראה שמסתירים מאיתנו מידע רב על ההתנהלות לאורך השנים. אחרי שאני יקבל את החומר בכתב שביקשתי, כמו פרוטוקולים של האסיפות הכלליות, ישיבות וועד וקיימות הוכחות בשטח על 2 חברים באותם קרטריונים שמימשו הזכות בתוך נחלת המושב (לא בהרחבה).וכן שאלות כאלה גם הפנתי אליהם וכו'. אשמח מאוד להתייעץ איתך ולבדוק באם יש מקום להליכים משפטיים אף לקבלת פיצוי .
   דרך אגב בעבר ניסו לגשר בין כמה חברי מושב אך לא צלח, פשוט אנשים לא רוצים שיפצו אותנו ע"ח הרווחים של הנופש.
   מדובר בנושא מורכב, אשמח להתייעץ איתך בקרוב לאחר שיהיה בידי החומר. באם ימשיכו להתחמק מצילומו, נראה לי שיש מקום לפנות לבימ"ש ולהוציא צו לגילוי המסמכים בהתאם מועד המושב.
   יש לי עוד הרבה מה לאמר, ציינתי עובדות בשטח, לגבי תחושותי בנושא נשוחח בע"פ.
   בתודה על תשומת לבך. הנייד שלי 050-8908000

   11 בנובמבר 2012
   • 12 בנובמבר 2012

    קיפוח בחלוקת נחלות

    משה שלום
    כולי תקווה שתזכה לשיתוף פעולה בעניין זה.
    במידה ולא, ננסה לסייע לך בסוגיה.
    בברכה, עו"ד צבי סיגל

    12 בנובמבר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?