• 4 באוקטובר 2012

  תביעה יצוגית נגד משרד הביטחון וצה"ל

  שלו.
  בכוונתי להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בנושא נוסח שקיבלתי מקצין העיר חיפה לגבי אי שרותו של אבי ז"ל בצה"ל .
  אישור זה נחוץ לי על מנת לקבל את אזרחותו הפולנית של אבי ז"ל וע"י כך לקבל דרכון פולני .
  אבי עלה לארץ מפולין לאחר מלחמת העולם השנייה בתחילת שנת 1949 לאחר שישב בסיביר ברוסיה בבית סוהר וכן במחנה עבודה וחזר לפולין ומשם לגרמניה ולארץ .
  בשנת 1950 צה"ל רשם אותו לכוחות מילואים בהיותו בן 39 בלי בדיקת רופא או ללא ועדה רפואית וללא קביעת פרופיל צבאי בטענה שבהתאם לסעיף 4 לחוק שירות ביטחון 1949 אשר היה בתוקף בתקופה ההיא "היה פוקד רשאי לקרוא בצו לתושב קבע להתיצב לשם רישום בלבד " לפי הרישום בתיקו אבי "לא חוייל , לא עבר הכשרה כלשהי ביום הרישום או הכשרה כלשהי וכן לא התקיימה חלוקת מדים כמו כן אין עדות לכך שהסטאטוס ביום הרישום היה סטאטוס של שרות מילואים פעיל "
  אבי לא זומן אף פעם גם בהיותו צעיר בן 39 לשרות פעיל ומילואים בצה"ל מלבד הרישום אין לצה"ל כל רישום אחר על אבי ז"ל .
  לשם ביצוע שרות מילואים היה נדרש צו נפרד לפי חוק 8 וזה אבי לא קיבל באותה תקופה .
  פניתי לשלטונות צה"ל וביקשתי לברר האם אבי עבר בדיקה רפואית , או ועדה רפואית או האם נקבע לו פרופיל צבאי והתשובה הייתה שאין מידע כזה בידיהם .
  לדעתי אבי לא זומן עקב היותו חולה ובלתי כשיר ופסול לשרות כלשהו לאחר שישב בבית סוהר רוסי בסיביר ובמחנה עבודה ולכן לא גויס אף פעם , כנ"ל לא ידע מילה בעברית ודיבר רק פולנית ואידיש.

  מה שקורה זה שניסיתי לקבל בחזרה אזרחות עבור אבי ז"ל על מנת לקבל דרכון פולני אבל לצורך זאת יש לקבל מכתב מצה"ל שאבי לא רק שירת אלא גם לא היה רשום בצה"ל ואם יש לו מ.אישי זה עוד יותר גרוע כנ"ל באם היה שייך לכוחות מילואים גם אם לא שירת אף פעם , לפי החוק הפולני הוא לא יכול להחזיר את האזרחות שלו ובקשתי מראש פסולה .
  מאחר ואישור מצה"ל כפי שנתנו לי פוגע בזכויות שלי ושל ילדיי חשבתי על אפשרות לתבוע בבית המשפט את משרד הביטחון - צה"ל לשנות את ניסוח האישור שלא שירת שירות פעיל וכמו כן מילואים כאשר אישור כזה לא סותר את העובדות הקיימות אבל אישור שיתאים לשלטונות פולין אחרת אין לי כל סיכוי וזה בהחלט פוגע בזכויות שלי .
  באם אבי היה כשיר או שירת במילואים לא הייתי פונה ומותר על כך אבל לדעתי זכויותי נפגעו כתוצאה מהעיוות בניסוח וטעות של צה"ל באותם ימים בזימון של אבי ז"ל ונתינת מספר אישי בטענה שהחוק אז לא היה הוגן במיוחד כלפי אבי ז"ל שלא נבדק רפואית , לא עבר ועדה רפואית וניתן לו מ.אישי ללא קביעת פרופיל צבאי רפואי כאשר לא היה כשיר לכך .
  הטענה של צה"ל היא " על פי הוראות החוק כל אזרח ישראלי ותושב קבע שאינו נמנה עם הכוחות הסדירים ימנה עם כוחות המילואים " לגבי חוק זה אין פירוט האם הוא חייב לעבור בדיקת רופא , ועדה רפואית או לקבל פרופיל רפואי , האם כולם קיבלו אז מ. אישי גם באם היו בלתי כשרים ? לא יודע .
  בידי כל החומר הנדרש.

  מה דעתך האם יש לי סיכוי משפטי נגד צה"ל ומשרד הביטחון בלקבל אישור אחר ?
  האם במקרה הזה הדרך החידה היא בג"ץ והאם יש לי סיכוי במקרה שלי ?
  האם היית מוכן ליצג אותי בתיק זה ?
  תודה

  4 באוקטובר 2012
 • 4 בנובמבר 2014

  תביעה יצוגית נגד משרד הביטחון וצה"ל

  גם אני קבלתי אשור כזה מצהל. אבי ז"ל היה בן 49 כשהגיע לארץ חולה חרש בגלל ההפגזות ממלחמת העולם השנייה. לדעתי זה נוסח אחיד ומתחכם שמקבל כל מי שמבקש לקבל דרכון פולני. בתקופה ההיא אני חושבת שבגיל 49 בכלל לא גויסו אנשים למילואים. לא היה פנקס מילואים לאבי. ולי נראה שזה בכלל בלוף ולך תוכיח.

  4 בנובמבר 2014
 • 14 באוקטובר 2012

  תביעה יצוגית נגד משרד הביטחון וצה"ל

  מור שלום,

  המקרה איננו מתאים לתובענה ייצוגית. לגופו של עניין שלחתי לך אי-מייל


  בברכה,

  14 באוקטובר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?