עלויות הגשת תובענה ייצוגית - פורום תביעות יצוגיות

שאלה חדשה
 • ליאור

  נשלח ע"יליאור 10:48, 17 ביולי 2014

  1. האם הגשת תובענה ייצוגית עולה כסף ? כלומר האם השלב בו בית המשפט בוחן את התובענה ומחליט לרשום אותה (או לא) בפנקס התובענות הייצוגיות כרוכות בתשלום כלשהו ? 2. כמה זמן נמשך פחות או יותר השלב הזה ? 3. מה השלב הבא לאחר הרישום בפנקס התובענות הייצוגיות ובאיזה עלויות הוא כרוך ? 4. מאיזה שלב תובענה ייצוגית מוגנת, כלומר מאיזה שלב לא יכול תובע נוסף להגיש תובענה ייצוגית דומה ? 5. האם יש מקרים בהם ניתן להגיש תובענה ייצוגית דומה לזו המופיע כבר בפנקס התובענות הייצוגיות ?

  השב
 • 11:27, 17 ביולי 2014

  שלום ליאור
  התשובות לפי סדר השאלות
  1. הגשת תביעה אינה מחויבת בתשלום אגרה לבית המשפט.
  2.הרישום של התובענה בפנקס התוענות היצוגיות נעשה לאחר שעורך הדין הייצג שלח הודעה לרשם התובענות הייצוגיו. אין לביצוע האמור צורך לקבלת אישורו של בית המשפט.
  3. שלב של אישור הבקשה להכרזה על הבקשה כתובענה ייצוגית. כרוך בדיונים בבית המשפט ולעיתים אף דיוני הוכחות.
  4. מרגע שהתובענה תאושר על ידי בית המשפט כמאושרת כתובענה יצוגית.
  5. כן. במידה ותוכיח כי בסיס הטענות שלך מבוססות וטובות יותר מאשר התובע הקודם. המטרה הינה לייצג מגזר אוכלוסיה גדול יותר. בית המשפט לקוח בחשבון את טובת כלל הציבור.

  אלדר אדטו, עו"ד - מנהל פורום תובענות יצוגיות

  תגובה
 • 08:10, 18 ביולי 2014

  קודם כל תודה רבה על התשובה המפורטת.

  מתשובתך אני מבין שהרישום בפנקס התובענות הייצוגיות הוא שלב בירוקרטי בלבד אשר אינו מקנה הגנה לתביעה, זה לא בעייתי שהתביעה מופיעה לעיני הציבור ומנגד אינה מוגנת ?

  מה משך הזמן הממוצע בין הרישום בפנקס התובענות הייצוגיות לשלב הדיון בבית המשפט על אישור הבקשה להכרזה על הבקשה כתובענה ייצוגית ?

  תגובה
 • 13:38, 18 ביולי 2014

  מה כוונתך מוגנת. תביעה יצוגית הינה לטובת הציבור (זו מטרתה) כך שלא ברור לי כוונתך כמוגנת.
  אם כוונתך היא כי עד למועד שבו התביעה תאושר ייתכן תובע ייצוגי נוסף, אז כן, במקרה זה אתה לא מוגן. יחד עם זאת בית המשפט נותן עדיפות למגיש התביעה הראשון.

  לשאלתך השנייה. כמספר חודשים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד עמנואל סולומונוב

מנהל הפורום: עו"ד עמנואל סולומונוב

בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ירושלים. מוסמך לעסוק בעריכת דין משנת 1972. עו"ד סולומונוב משמש אף
למידע נוסף

077-2304021 חיוג
הודעה

מטרתו של חוק תובענות ייצוגיות הינה מימוש זכות הגישה לבית המשפט, לרבות לסוגי אוכלוסיה המתקשים לפנות לבית המשפט כיחידים וכן אכיפת הדין והרתעה מפני הפרה של הדין כולל מתן סעד הולם לנפגעים. הפורום יעסוק בבחינת סוגיות המאפשרות הגשה של תביעה ייצוגית, בין מול תאגידים גדולים במשק, בנקים, רשויות מעסיקים ועוד. נענה על שאלות האם מתקיימת עילת תביעה והאם עילת התביעה מתאימה לתובענה ייצוגית. מעת לעת יימסר בפורום מידע על תביעות ייצוגיות המתנהלות והמשפיעות על זכויות האזרחים.