מסמך כוונות + אי גילוי נאות של עורך דין משותף - פורום משכנתא

שאלה חדשה
 • דני

  נשלח ע"ידני 10:50, 2 ביולי 2013

  שלום רב, לפני כשלושה וחצי חודשים קנינו דירת 4 חדרים. אנחנו זוג צעיר שזו הדירה והעסקה הגדולה הראשונה בחייו שהוא מבצע.. בהמלצת המתווך לקחנו עורך דין שביצע את העסקה גם עבור המוכר. לאחר חתימת החוזה ולאחר כל מיני הערות קטנות הבנו בעצם שבין המוכר לעורך דין יש קרבה של חברות קרובה מאוד. לדירה עצמה רקע בעייתי, מכיוון שהקבלן המקורי פשט את הרגל והחזקה עברה לחברה משכנת. לכן נדרשים המון מסמכים על מנת לקבל את המשכנתא. הדירה אמורה לעבור לחזקתנו בספטמבר הקרוב, ואתמול (1.07.13) היינו אמורים להעביר את התשלום השני (והכבד) על הבית. לאחר השגת כל המסמכים , הדבר האחרון שחסר הוא מסמך כוונות של המוכר, לפי החוזה המוכר היה אמור להמציא לנו את האישור עשרה ימים לפני מועד התשלום השני, קרי 20.06.13. נכון להיום, טרם הומצא מסמך הכוונות, טרם קיבלנו משכנתא ולפיכך טרם העברנו את התשלום. בפנייה לעורך הדין שלנו ושל המוכר, שבעצם זה אותו עורך דין. אנו נתקלים ביחס מחפיר של אי מענה לטלפונים , חוסר הענות, חוסר אכפתיות וחוסר מתן תשובות לשאלות. מיותר לציין שעקב חוסר ניסיוננו העברנו את מלוא שכר הטרחה לעו"ד ביום חתימת החוזה. שאלותי , ואשמח לקבל תשובה כי אנחנו מאוד לחוצים ודואגים.. א. האם חוסר הגילוי הנאות טרם חתימת החוזה הינה עבירה על חוקי האתיקה? ב. האם זה שהמוכר טרם העביר לנו מסמך כוונות הינה הפרה יסודית של ההסכם? תודה רבה.. דני

  השב
 • מנהל הפורום:משרד עו"ד הדס קריספי לוין בשיתוף חברת פריים

  הדס קריספי לוין,מנהל הפורום

  09:35, 3 ביולי 2013

  שלום רב,
  בקשר לשאלתך מבחינה אתית -
  זו שאלה שדרושה בדיקה יותר מעמיקה של נסיבות העניין, אם כי, ככלל, במקרים בהם גובר החשש שמא עורך הדין לא יוכל למלא את חובתו המקצועית בשל ניגוד עניינים עליו להמנע מייצוג. קיימת למעשה חובה להימנע מניגוד עניינים והיא שואבת את מעמדה מחובת הנאמנות והמסירות, קרי ממהותו הבסיסית של מקצוע עריכת הדין.

  בקשר לשאלתך בקשר עם מכתב הכוונות מהבנק -
  חיובים בהסכם מכר הנם חיובים השלובים זה בזה. דהיינו, ככל שהמוכר לא העביר אליך את מכתב הכוונות לסילוק המשכנתא על פניו אתה אינך בהפרה של איחור בתשלומים. יש לראות את ההסכם ולהבין טוב יותר את התמונה בכללותה כדי לענות תשובה יותר מדוייקת לגבי ההשלכות שיש לכך על המוכר.

  תגובה
מנהל הפורום:משרד עו"ד הדס קריספי לוין בשיתוף חברת פריים

מנהל הפורום: משרד עו"ד הדס קריספי לוין בשיתוף חברת פריים

עורכת דין קריספי לוין (LL.B, LL.Mׂ התמחות במשפט עסקי) בעלת ניסיון רב בדיני המקרקעין על מכלול היבטיו,
למידע נוסף

077-9968239 חיוג
הודעה

פורום משכנתא דן בסוגיות מימון במסגרת עסקאות נדל"ן; סנכרון מועדי וקצב התשלומים בעסקת מכירה ורכישה בתזמון מקביל - וכפועל יוצא מכך על חשיבות השילוב בין עורך דין ליועץ משכנתא בעסקת נדל"ן; סוגיות משפטיות שקשורות במשכנתא; תכנון מימוני דה פקטו לעסקה; פתרון סוגיות הקשורות לייעוץ כספים ולייעוץ שוטף בסוגיות משכנתא.