לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
יעקב

נכות כללית וועדה חוזרת

לפני כשבועיים היתה לי וועדה רפואית והיום פגישה אצל עו'ס לקביעת אי כושר. העו'ס אמרה לי שעל הרקע שלי, קרוהן קשה נקבעו לי 68% נכות רפואית ומבחינתה זכאות לקצבה מלאה. הנל יחול שנה וחצי רטרואקטיבית. יחד עם זאת אוזמן לוועדה רפואית נוספת באפריל 2018. השאלה היא האם בתקופה הזו עדיף שאימנע מעבודה, אני עוסק בעבודות הוראה מזדמנות כשמצבי הרפואי מאפשר זאת. ואם ההמלצה היא כן לעבוד האם יש תקרה שעדיף לא לעבור אותה על מנת לא לפגוע בסיכויי קבלת הקצבה?

item.Author מנהל הפורום רונן אבניאל - משרד עורכי דין

קשה לומר בדיוק סכומים וכדו, כל מקרה לגופו. הנוסחה לקביעת אי כושר סבוכה ואינה מדויקת.

עומר

אי כושר יכול להקבע לשני אנשים עם מגבלות זהות, בשיעורים שונים לחלוטין. עצם העבודה לא מבטלת את זכאותך, אלא אם שכרך גבוה מהסכום המקסימלי המזכה בקצבה. דברים שכן נלקחים בחשבון הם רבים, כמו ההסטוריה הרפואית, מה הסיכוי לשיפור בתפקוד, מה גילך, מה מקצועך, כיצד הליקוי שלך מפריע לך להסתכר במקצועך, מהי השכלתך ועוד ומה סיכוייך למצוא עבודה בשקלול כל הפרטים, למרות מגבלתך. לדוגמא אדם בן 60 שעבד כפועל בניין. יש לו השכלה תיכונית חלקית, וכתוצאה מהתקף לב נפגעה יכולתו לחזור לעבודתו. גם אם הוא יקבל למשל רק 50% נכות ויעבוד באופן חלקי וקבוע כמחלק עיתונים למשל, הסיכוי שלו לקבל אי כושר וקצבה צמיתה, גבוה משלך, בהנחה שיש לך עדיפות בגיל, בהשכלה, במקצוע וכד'. ככלל, אם יש לך אפשרות ולהשתכר בשכר נאה, אין טעם לבצע הליך כזה, כי אם תקבל קצבה, היא רק תג יל אותך מלהשתכר באופן מלא ונורמלי, או שהיא תרד לשיעורים נמוכים לפי הדירוג בחוק לרון בחדש, ובהתאם לרמת האי כושר שנקבעה לך. ההמלצה שלי היא- תתפקד כרגיל כפי שתפקדת לפני שהגשת תביעה לקצבה. זה נראה רע אם יראו פתאום שדווקא בחטדשים הללו אינך עובד, או שאבודתך הצטמצמה דרמטית. כףזה הטריק הראשון שהכי פוגע באמינות. אדרבא, אני במקומך הייתי מנסה כן לעבוד ככל שידי משגת, כי זה מראה שאתה מנסה ושואף לכלכל את עצמך, כך שהקצבה תוכל לשפר את חייך ואולי תאפשר לך אפילו לוותר עליה לכשתצליח להשתכר בכתיד באופן מלא. אם אתב צעיר, אני מקווה בשבילך שזה יהיה זמני ושתמצא עבודה בשכר גבוה בהקדם. אחך שלא תסובב את זה, לחיות מקצבת ביטוח לאומי, זבץה מנוון, זה פוגע אנושות בזוגיות ובסיכוי להכיר מישהי, איכותית, וזה אפילו משפיע חברתית, כי אתה בעצם עובד רק בעבודות חלקיות/לא מספקות, לא צובר לפנסיה, לא יכול לקבל משכנתא על בסיס הקצבה, ועוד ועוש חסרונות רבים. כמובן שאם התפקוד שלך לקוי שנים ולא צפוי להשתפר, אז כל החסרונות אינם רלוונטיים, כי ברור שאתה חייב להתקיים ממשהו. מאחל לך בריאות ותעסוקה מלאה ומתגמלת, ושלא תזדקק בעתיד לקצבת נכות.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום נכות כללית