תביעה בבית משפט למשפחה או שלום? - פורום תביעות כספיות

שאלה חדשה
 • איציק

  נשלח ע"יאיציק 11:21, 29 באפריל 2012

  ברצוני להגיש תביעה נגד קרוב משפחה מהצד של אשתי.לא מדובר בבן משפחה קרוב מאוד. הוא חייב לנו כסף. למי אני אמור לפנות לבית משפט לענייני משפחה או לבית משפט השלום?

  השב
 • 11:49, 29 באפריל 2012

  איציק שלום,

  סעיף 1(2) לחוק בתי המשפט, תשנ"ה-1995 לענייני משפחה מסדיר, בין היתר, את סמכויותיו של בית המשפט לענייני משפחה, ומורה, כדלקמן:





  1. בחוק זה, "עניני משפחה" – אחת מאלה:

  (2) תובענה אזרחית בין אדם או עזבונו לבין בן משפחתו, או עזבונו, שעילתה סכסוך בתוך המשפחה, יהא נושאה או שוויה אשר יהא;

  לענין פסקה זו -

  "בן משפחתו" -

  (א) בן זוגו, לרבות הידועה בציבור כאישתו, בן זוגו לשעבר, בן זוגו שנישואיו עמו פקעו ובלבד שנושא התובענה נובע מהקשר שהיה ביניהם בתקופה שבה היו בני זוג;

  (ב) ילדו, לרבות ילדו של בן זוגו;

  (ג) הוריו, הורי בן זוגו או בני זוגם;

  (ד) נכדו;

  (ה) הורי הוריו;

  (ו) אחיו ואחיותיו, שלו או של בן זוגו;

  "הורה" - לרבות הורה מאמץ או אפוטרופוס;



  מאחר ולפי פנייתך אנו מבינים כי מדובר בקרוב משפחה רחוק, שאינו נכנס תחת ההגדרה לעיל, הרי נראה כי להגיש את התביעה לבית המשפט המוסמך לפי שוויה
  בכל מקרה, אנא בחן את הסוגייה ביעוץ משפטי מקיף בטרם תגיש את התובענה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

מנהל הפורום: עו"ד גיא סגלוביץ'

עורך דין ונוטריון גיא סגלוביץ´, עומד בראש משרד עורכי הדין סגלוביץ' ושות'. נוסף על עיסוקו כראש המשרד,
למידע נוסף

053-9374131 חיוג
הודעה

הסכסוך הכספי הינו הסכסוך הנפוץ ביותר, כתולדה ממנו באה לעולם התביעה הכספית. מזמין עבודה, אינו רוצה לשלם בעבור עבודה שביצע, או שמה לא מדובר בחוסר רצון, אלא באי תשלום בפועל. לווה אינו מחזיר הלוואה ועוד. לא רק שמדובר בתביעות הנפוצות ביותר, מדובר במחלה הקשה ביותר אשר יכולה לתקוף עסק. פגיעה בתזרים ואי קבלת תשלום על עבודות שבוצעו, עשויה לדרדר עסק עד לסגירתו. מאידך, דרישות כספיות המוגשות כנגד מי שאינו חייב את הכסף הנתבע ממנו, גוררת את הנתבע לחשיפה כלכלית וסכנה, כי בית המשפט יחייבו בתשלום כספים. 

הסכסוך הכספי אינו מתחיל ביום הגשת התביעה. צד אשר יזהה את הסכסוך מראש, הראשון שיתחיל להיערך לאפשרות של סכסוך ולתוצאותיו, זוכה בייתרון וייתכן שיעלה בידיו למנוע את הסכוך ואת חסרון הכיס הנלווה לו.

משהתבקשתי לנהל פורום זה, אני מוצא לנכון ליעד אותו כפלטפורמה למתן מענה ראשוני לשאלות העולות בנוגע לסכסוכים הכספיים השונים. הגם שאין בפורום כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, יש לקוות, כי נוכל לסייע ולו במקצת הנושאים.