תביעה נגד צה"ל ומשרד הביטחון - פורום תביעות כספיות

שאלה חדשה
 • מאיר

  נשלח ע"ימאיר 08:27, 8 באוקטובר 2012

  שלום. בכוונתי להגיש תביעה נגד משרד הביטחון על שינוי הנוסח באישור שקצין העיר נותן ושפוגע בקבלת האזרחות של עולים מפולניה בין השנים 1948-1951 .אישור זה נחוץ לקבלת אזרחות ואח"כ דרכון פולני . בשנת 1950 צה"ל רשם את כל הגברים לכוחות מילואים בלי בדיקת רופא או ללא ועדה רפואית וללא קביעת פרופיל צבאי בטענה שבהתאם לסעיף 4 לחוק שירות ביטחון 1949 אשר היה בתוקף בתקופה ההיא "היה פוקד רשאי לקרוא בצו לתושב קבע להתיצב לשם רישום בלבד " אבי למשל לפי הרישום בתיקו "לא חוייל , לא עבר הכשרה כלשהי ביום הרישום או הכשרה כלשהי וכן לא התקיימה חלוקת מדים כמו כן אין עדות לכך שהסטאטוס ביום הרישום היה סטאטוס של שרות מילואים פעיל " אבי לא זומן אף פעם גם בהיותו צעיר בן 39 לשרות פעיל ומילואים בצה"ל מלבד הרישום אין לצה"ל כל רישום אחר על אבי ז"ל . לשם ביצוע שרות מילואים היה נדרש צו נפרד לפי חוק 8 וזה אבי לא קיבל באותה תקופה . לדעתי אז ניתן מספר אישי לכל הגברים גם באם לא היו כשרים . מה שקורה זה שניסיתי לקבל בחזרה אזרחות עבור אבי ז"ל על מנת לקבל דרכון פולני אבל לצורך זאת יש לקבל מכתב מצה"ל לא רק שירת אלא גם לא היה רשום בצה"ל ואם יש לו מ.אישי זה עוד יותר גרוע כנ"ל באם היה שייך לכוחות מילואים גם אם לא שירת אף פעם , לפי החוק הפולני הוא לא יכול להחזיר את האזרחות שלו והבקשה מראש פסולה . מאחר ואישור מצה"ל כפי שצהל מספק פוגע בזכויות שלנו ושל ילדנו חשבתי על אפשרות לתבוע בבית המשפט את משרד הביטחון - צה"ל לשנות את ניסוח האישור שלא שירת שירות פעיל וכמו כן מילואים כאשר אישור כזה לא סותר את העובדות הקיימות אבל אישור שיתאים לשלטונות פולין אחרת אין לי כל סיכוי וזה בהחלט פוגע בזכויות שלי . הטענה של צה"ל היא " על פי הוראות החוק כל אזרח ישראלי ותושב קבע שאינו נמנה עם הכוחות הסדירים ימנה עם כוחות המילואים " לגבי חוק זה אין פירוט האם הוא חייב לעבור בדיקת רופא , ועדה רפואית או לקבל פרופיל רפואי , האם כולם קיבלו אז מ. אישי גם באם היו בלתי כשרים ? לא יודע . מה דעתך , יש לי סיכוי בתביעה כזו ? האם הנך מוכן לטפל בתביעות כאלה ? תודה

  השב
 • 07:58, 9 באוקטובר 2012

  מאיר שלום,

  קראתי בעיון את הודעתך ואני מצטרף לתחושת התסכול המובעת בו אבל.... אני לא משוכנע שהליך משפטי הוא הפתרון היות ולמדינה יש את הגנת החוק. הייתי מקדיש כל מאמץ למצוא פקיד הגיוני שיסייג את האישור כפי שדרוש לך.
  בכל מקרה, אני איני מטפל בתביעות מסוג זה וידוע לי שיש עורכי דין שזה תחום התמחותם.

  בהצלחה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גיא סגלוביץ'

מנהל הפורום: עו"ד גיא סגלוביץ'

עורך דין ונוטריון גיא סגלוביץ´, עומד בראש משרד עורכי הדין סגלוביץ' ושות'. נוסף על עיסוקו כראש המשרד,
למידע נוסף

053-9374131 חיוג
הודעה

הסכסוך הכספי הינו הסכסוך הנפוץ ביותר, כתולדה ממנו באה לעולם התביעה הכספית. מזמין עבודה, אינו רוצה לשלם בעבור עבודה שביצע, או שמה לא מדובר בחוסר רצון, אלא באי תשלום בפועל. לווה אינו מחזיר הלוואה ועוד. לא רק שמדובר בתביעות הנפוצות ביותר, מדובר במחלה הקשה ביותר אשר יכולה לתקוף עסק. פגיעה בתזרים ואי קבלת תשלום על עבודות שבוצעו, עשויה לדרדר עסק עד לסגירתו. מאידך, דרישות כספיות המוגשות כנגד מי שאינו חייב את הכסף הנתבע ממנו, גוררת את הנתבע לחשיפה כלכלית וסכנה, כי בית המשפט יחייבו בתשלום כספים. 

הסכסוך הכספי אינו מתחיל ביום הגשת התביעה. צד אשר יזהה את הסכסוך מראש, הראשון שיתחיל להיערך לאפשרות של סכסוך ולתוצאותיו, זוכה בייתרון וייתכן שיעלה בידיו למנוע את הסכוך ואת חסרון הכיס הנלווה לו.

משהתבקשתי לנהל פורום זה, אני מוצא לנכון ליעד אותו כפלטפורמה למתן מענה ראשוני לשאלות העולות בנוגע לסכסוכים הכספיים השונים. הגם שאין בפורום כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, יש לקוות, כי נוכל לסייע ולו במקצת הנושאים.