סגירת תיק מחוסר ענין לציבור - פורום אלימות במשפחה

שאלה חדשה
 • שגית

  נשלח ע"ישגית 11:47, 4 במאי 2013

  בעלי פרץ אלי הביתה ולקח את חפציו וגם דברים שלנו שאין לו רשות לקחת. במשטרה אמרו לי שמיד יטפלו בעניין והנה לפני יומיים הודיעו לי שהתיק ייסגר מחוסר ענין לציבור. אני לא מבינה מה זה אומר ולמה?

  השב
 • מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

  עו"ד יאיר רגב,מנהל הפורום

  12:05, 4 במאי 2013

  שגית שבת שלום, חסרים לי פרטים מהותיים בפנייתך, ניתן לפנות אלי גם באופן אישי ע"י לחצן "ייעוץ אישי". אני משער שהראיות נגד בעלך לא היו חד משמעיות ולא הצליחו לאסוף ראיות להוכיח את מעשה הפריצה והגניבה. בנוסף, לאור העובדה שמדובר בסיכסוך גירושין וכי גם לו יש בעלות בנכס וברכוש העדיפו להפסיק לחקור מאחר ולא מדובר ב"פורץ" פלילי. את רשאית כמובן להגיש ערר על החלטת הסגירה !!!. ניתן לסגור תיק בשל העדר עניין לציבור ואלו ההנחיות: 1. החלטה על סגירת תיק מחמת "העדר עניין לציבור" הינה יוצאת דופן ביחס לעילות הסגירה האחרות. על-פי חוק סדר הדין הפלילי ברירת המחדל המשפטית היא כי בהינתן ראיות המצביעות לכאורה כי אדם פלוני ביצע עבירה - יועמד האדם לדין. הוראה זו נשענת, בעיקר, על עקרון השוויון בפני החוק. הימנעות מנקיטת הליכים כנגד עבריין, אשר לגבי העבירה שנעברה על-ידו יש ראיות לכאורה, היא מעשה יוצא דופן ותובע רשאי לנקוט בדרך זו רק במקרים קיצוניים בהם ברור בין היתר בעליל כי עקב הימנעות מנקיטת הליכים לא יגרם נזק לאינטרס הציבורי. 2. החלטה על סגירת תיק בשל חוסר עניין לציבור הינה החלטה אשר מבוססת על שיקולים ערכיים, בנוסף לשיקולים מקצועיים. החלטה על סגירת תיק מחמת העדר עניין לציבור מתייחדת בעניין נוסף - ההחלטה בגינה חורגת הרבה מעבר למתחם המשפטי, אל עבר המישור המינהלי, הערכי והציבורי. 3. על-פי ההנחיות, החלטה על סגירת תיקים על-בסיס העילה של "העדר עניין לציבור" צריכה להיעשות תוך מתן תשומת הלב, בין השאר, לשיקולים הבאים: א. חומרת המעשה ב. נסיבותיו האישיות של קורבן העבירה ג. נסיבותיו האישיות של החשוד בביצוע העבירה ד. אינטרסים חיוניים אחרים של המדינה ה. שיקולים מוסדיים של התביעה ושל בתי-המשפט- סדר עדיפויות בהעמדה לדין (למשל, התחשבות בסוגיות העומדות על סדר היום הציבורי) בכפוף להחלת הכללים א-ד לעיל בקביעת סדר העדיפויות. ו. כנגד עד מדינה ז. שיקולי כח-אדם ומחסור בזמן שיפוטי יישום הכללים צריך להיעשות תוך הפעלת שקול דעת עצמאי, בתום-לב, ללא שרירות, ללא הפליה בהגינות ובסבירות ותוך הפעלת מבחני המידתיות. כן מזכירות ההנחיות כי החלטות בעניין סגירת תיקים כפופות לביקורת בבג"ץ. בנוסף יכול להיות שהצטברות העילות במקרה מיוחד זה יביא את התובע לסגור את התיק בעילה של העדר ראיות מספיקות (דיות ראיות): כאשר קיימות בתיק ראיות המעוררות חשד לביצוע עבירה על-ידי פלוני, אלא שחומר הראיות איננו מספיק להוכחת אשמתו של החשוד, וממילא אינו מספיק להעמדתו לדין, קובעות הנחיות היועץ המשפטי לממשלה כי יסגר התיק לגבי אותו חשוד בעילה של חוסר ראיות.

  תגובה
מנהל הפורום:יאיר רגב עורך דין פלילי

מנהל הפורום: יאיר רגב עורך דין פלילי

בעל תואר ראשון במשפטים מהקריה האקדמית קרית-אונו (L.L.B), סיים את לימודיו בהצטיינות. בעל תואר שני מאו
למידע נוסף

053-9373379 חיוג
הודעה

הפורום נועד לתת מענה משפטי מקצועי לשאלות בענייני עבירות פליליות המתייחסות לטיפול הרשויות בתופעת ה"אלימות במשפחה" (אלמ"ב). בפורום זה יינתן מענה ראשוני למגוון שאלות הקשורות לחשודים או נאשמים בביצוע עבירות מין ואלימות כלפי בן משפחה, עבירות אלימות כלפי בן זוג, קטין או חסר ישע, זכויות נפגעי-עבירה ועוד נושאים רבים שבוודאי יעלו בעקבות שאלות הגולשים בפורום.
במסגרת הפורום נייעץ ונסייע לך כיצד להתמודד ונעניק כלים משפטיים להצליח במאבק. לידיעתך, פנייה מסודרת, מפורטת, מלאה בפרטים אודות עניינך, תאפשר למנהל הפורום להשיבך בצורה מקצועית ולסייע לך בקבלת מלוא המידע הדרוש לך.
אנו מבינים היטב את המצוקה בה הינכם מצויים, וכלל נשתדל לעשות כל שביכולתנו על מנת לסייע מהר עד כמה שניתן.